A A+ A++

O interpretację wystąpił przedsiębiorca, który wraz z małżonką prowadzi spółkę cywilną świadczącą usługi medyczne. W tym roku wspólnik ustanowił swoją pełnoletnią córkę pełnomocnikiem firmy, która jak napisano we wniosku „jest cały czas w gotowości do pełnienia swojej funkcji”. Z tytułu bycia pełnomocnikiem córka otrzymuje wynagrodzenie.

Przedsiębiorca zapytał, czy wypłacona kwota wynagrodzenia zmoże być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w spółce. Jego zdaniem tak, gdyż zabezpiecza źródło przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nie jest wymieniona w art. 23 tej samej ustawy.

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0112-KDIL2-2.4011.408.2024.1.IM) stwierdził, że wydatki poniesione na wynagrodzenie pełnomocnika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Jak zaznaczono, wypłacona kwota z tytułu pełnomocnictwa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do udziałów wspólnika w zyskach spółki.

Eksperci nie mają wątpliwości, że interpretacja jest bardzo korzystna. – Jeśli przedsiębiorca ma wyższe koszty, zapłaci mniejszy podatek. Załóżmy, że jest na liniowej stawce (tak jak w opisywanej interpretacji), a wynagrodzenie dziecka wynosi 5 tys. zł miesięcznie. Przedsiębiorca zalicza je do kosztów i dzięki temu wy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakończył się audyt w magistracie
Następny artykułFerrari ma zmodyfikowaną wersję nowej podłogi SF-24 pod Budapesztem