A A+ A++

Na wrocławskich placach, skwerach i w parkach znajduje się 20 miejskich fontann. Każda z nich jest niczym naturalny klimatyzator: płynąca w nich woda nawilża powietrze w najbliższym otoczeniu i schładza je nawet o od 5 do 8 stopni C. Nie wolno jednak traktować ich jak wanny albo basenu. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów.

Woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli

Woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym, co jest rozwiązaniem ekologicznym (pozwala oszczędzać wodę),  jednak sprzyja namnażaniu grzybów i bakterii. Woda w fontannach nie jest przeznaczona do picia ani kąpieli, a więc nie jest regularnie badana i może być w niej wszystko: środki chemiczne, grzyby, bakterie, wirusy, pleśnie, śmieci itp.

Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

– Fontanny to nie tylko otwarte mini akweny, do których wpadają wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, ale kąpią się w nich również ptaki i dzikie zwierzęta mogące być nosicielami groźne bakterii i wirusów – dodaje Ewa Mazur.  – We wszystkich naszych fontannach do wody dodawane są środki chemiczne, których zadaniem jest dezynfekowanie wody i utrzymywanie jej w stanie przejrzystym i bezwonnym. Nie są to środki obojętne dla mikrobiomu skóry i mogą wywołać reakcje alergiczne, zwłaszcza u małych dzieci.

W szczególnie upalne dni, aby wyhamować namnażanie bakterii, dawki środka dezynfekującego – podchlorynu sodu – oraz środków stabilizujących ph na poziomie 7-7,6 są zwiększane jeszcze bardziej. Stężenie tych substancji nie może jednak przekraczać pewnego poziomu, więc mimo ich stosowania w wodzie mogą być obecne nawet bakterie coli czy gronkowca.

Można zrobić sobie krzywdę…

Człowiek brodzący w fontannie naraża się na niebezpieczeństwo.

Na przykład Fontanna Multimedialna w kompleksie Hali Stulecia – jedna z najważniejszych atrakcji Wrocławia – zma na dnie 182 dysze dynamiczne, 88 dysz spieniających, 3 dysze ogniowe i 328 lamp.

Zobacz również

– Woda z dysz tryska z bardzo dużym ciśnieniem, które samo w sobie może stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla najmłodszych. Dodatkowo na dnie niecki umieszczone są instalacje, których naruszenie może być również niebezpieczne – tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski, rzecznik prasowy Hali Stulecia –  Obok Fontanny Multimedialnej znajduje się mniejsza fontanna i w niej można się całkowicie bezpiecznie ochłodzić. 

Bardzo popularna fontanna „Zdrój” na placu Gołębim ma 222 dysze, które także wyrzucają wodę pod dużym ciśnieniem, co może doprowadzić do obrażeń ciała, szczególnie w przypadku malutkich dzieci. Jest tam także bardzo ślisko, a to oznacza ryzyko upadku i rozbicia głowy o kamienny brzeg albo szklane elementy.

…i uszkodzić instalacje

Wchodząc do fontanny, można uszkodzić znajdujące się w niej urządzenia sterujące tryskami wodnymi. A te bywają skomplikowane i drogie.

Trzeba też pamiętać, że niektóre miejskie fontanny to obiekty dziedzictwa kulturowego, pochodzące z początków XX w. i znajdują się pod ochroną.

– Kąpiele i harce w nich mogą doprowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia pomnika lub jego detali. Np.  Alegoria Walki i Zwycięstwa to zabytek z 1905 roku, a oddany rok temu po remoncie i restauracji Szermierz powstał w 1904 roku – przypomina Ewa Mazur ze ZDiUM. 

Kąpiel w fontannie jest wykroczeniem

Za wejście do fontanny można zostać ukaranym mandatem z trzech artykułów kodeksu wykroczeń.

W zależności od okoliczności kąpiel w fontannie może być ukarana z art. 51 za zakłócanie porządku publicznego (od 100 do 500 zł), z art. 140 w przypadku kąpieli na golasa  (nieobyczajny wybryk, 50 do 100 zł), z art. 55 za kąpiel w miejscach zabronionych do 250 zł.

Piotr Szereda, naczelnik wydziału wykroczeń Straży Miejskiej we Wrocławiu

Jak się dowiedzieliśmy od Waldemara Forysiaka, zastępcy komendanta wrocławskiej Straży Miejskiej, kąpiele w fontannach zdarzają się już zdecydowanie rzadziej niż jeszcze 15, 20 lat temu. Możliwe, że to kwestia większej świadomości faktu, że woda w obiegu zamkniętym zdecydowanie nie służy skórze.

A jak było kiedyś?

Strażnicy Miejscy do dziś wspominają  mężczyznę, który przychodził o brzasku do Zdroju w Rynku, by dokonać tam… rytualnego obmycia ciała, po którym kłaniał się słońcu i nabierał wody, która według niego miała moc uzdrawiania.

Zdarzyło się i tak, że w Zdroju pluskały się wieczorową porą dwie rozbawione dziewczyny, w dodatku topless. Skończyło się mandatem.

Był też chętny do zaliczenia korony wrocławskich fontann w kajaku w wersji mini.

– Z Szermierzem mu się udało, ale strażnicy zobaczyli to na monitoringu. Nie zdążyli co prawda zainterweniować, ale obserwowali samochód kajakarza i uniemożliwili mu „zaliczenie” kolejnego punktu programu, czyli fontanny w Rynku. Przy okazji wlepili mu mandat za nieprawidłowe parkowanie – wspomina Waldemar Forysiak.

9 fontann miejskich

Pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu znajdują się:

  • fontanna na pl. Gołębim w Rynku, nazywana przez mieszkańców fontanną „Zdrój”
  • fontanna na pl. Solnym – „Smoki”,
  • fontanna na pl. Uniwersyteckim – Szermierz,
  • fontanna na pl. Jana Pawła II – alegoria Walki i Zwycięstwa,
  • fontanna na pl. Orląt Lwowskich,
  • fontanna na ul. Szewskiej – na skwerze przy kościele p.w. Marii Magdaleny,
  • fontanny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego,
  • fontanna na ul. Oławskiej
  • fontanna na odrestaurowanym Ryneczku starego Psiego Pola.

Co jeszcze warto wiedzieć o wrocławskich fontannach?

  • Fontanny, którymi opiekuje się Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej (ZZM) mieszczą łącznie 310 m3 wody, czyli ponad 300 tys. litrów. Dla porównania basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 m i głębokości 2 m mieści 2,5 tys. m3 wody.
  • Roczny koszt ich utrzymania to 1 mln zł.
  • Najstarszą wrocławską fontanną jest Szermierz, powstały według projektu Hugo Lederera w 1904 roku.
  • Największym obiektem jest zajmująca cały hektar Fontanna multimedialna na Pergoli przy Hali Stulecia.
  • Najnowszym obiektem jest bardzo klasyczna w kształcie fontanna na Bastionie Sakwowym.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Раді представили звіт з моніторингу міжнародної допомоги – ТСК не знайшла порушень
Następny artykułEwa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Z drugim najlepszym wynikiem