A A+ A++

Miasto Lublin zaprasza seniorki i seniorów do udziału w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy. Bezpłatne zajęcia prowadzone przez strażniczki i strażników miejskich to część akcji „Aktywny senior latem”. Spotkania odbędą się 24 lipca, a zapisy na nie ruszają już od 17 lipca.

Lato, ze względu na wysokie temperatury oraz wypoczynek nad wodą czy w lesie, to czas, kiedy w sposób szczególny powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych osób. Projekt przygotowano z myślą o szczególnych potrzebach osób w wieku senioralnym i ma na celu zaznajomienie ich z zasadami postępowania w momentach wymagających podjęcia działań ratujących życie. Strażniczki i strażnicy miejscy zwrócą szczególną uwagę na podniesienie pewności siebie u osób udzielających pomocy i odwagę reagowania w sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia. Zajęcia pomogą zarówno odświeżyć i uaktualnić dotychczasową wiedzę, jak również nabyć nowe umiejętności. Dziękuję Straży Miejskiej za włączenie się w tę ważną inicjatywę oraz podzielenie się swoim doświadczeniem z najstarszymi mieszkankami i mieszkańcami Lublina – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Zajęcia „Pierwsza pomoc – ja też mogę uratować komuś życie” będą prowadzone w grupach 15-osobowych, aby każdy mógł przećwiczyć, jak w praktyce udzielać pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się również jak prawidłowo reagować na niebezpieczne sytuacje zagrażające zdrowiu ich samych, kiedy przebywają w mieszkaniu czy samochodzie.

Godzinne spotkania z seniorkami i seniorami podzielono na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Pierwsza będzie dotyczyła przede wszystkim oceny sytuacji na miejscu zdarzenia, zadbania o bezpieczeństwo własne, umiejętności radzenia sobie ze stresem podczas udzielania pomocy i wezwania pogotowia ratunkowego. W części teoretycznej seniorki i seniorzy poznają również, jak prawidłowo radzić sobie w sytuacji krwotoku z nosa, oparzeń, ciała obcego, zakrztuszeń, omdlenia, utraty przytomności, ale także pożaru czy podejrzenia ulatniania się czadu. Z kolei część praktyczna obejmie tamowanie krwotoków, odkrztuszanie, badanie tętna, ocenę oddechu czy udrażnianie dróg oddechowych. Strażniczki i strażnicy miejscy zaprezentują również resuscytację krążeniowo-oddechową i używanie defibrylatora.

Zajęcia odbędą się w środę (24 lipca) o godz. 10.00 i 12.00 w Zespole Ośrodków Wsparcia przy ul. Lwowskiej 28. Zapisy ruszają tydzień wcześniej, od 17 lipca. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie pod numerem: 81 466 20 67.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУЄФА опублікував символічну збірну Євро-2024
Następny artykułSilne burze na Podhalu. W Nowym Targu woda sięgała kolan