W 2022 roku mieliśmy na rynku gazu do czynienia z potężnymi zawirowaniami rynkowymi wywołanymi wojną w Ukrainie. Przez kolejny rok sytuacja powoli wracała do równowagi, natomiast pierwsze półrocze bieżącego roku przyniosło wyraźniejszy wzrost zużycia. Z danych Międzynarodowej Agencji Energii wynika, że popyt na gaz wzrósł w tym czasie o 3 procent rok do roku. Przy czym 70 procent tego wzrostu kumulowało się w pierwszym kwartale. To znacznie większa zwyżka niż zazwyczaj – w latach 2010-2020 średni wzrost wynosił 2 procent.
Największe wzrosty notowała Azja – zarówno w Chinach jak i w Indiach w pierwszym półroczu były one dwucyfrowe. Większemu zużyciu gazu sprzyjał zapewne spadek cen gazu w pierwszym kwartale. W tym czasie wróciły one do poziomów sprzed globalnego kryzysu energetycznego. Ale ta komfortowa dla konsumentów sytuacja nie trwała długo. W ostatnich miesiącach surowiec podrożał na wszystkich kluczowych rynkach.
Czytaj więcej
IEA zakłada, że w drugim półroczu popyt na gaz osłabnie, co przełoży się na 2,5-procentowy wzrost w skali całego roku, napędzany głównie przez rynki azjatyckie. Azja odpowiadała za około 60 procent wzrostu światowego zapotrzebowania na gaz w pierwszej połowie tego roku. Rośnie przede wszystkim zużycie w przemyśle, ale nieznacznie również w energetyce. Europa wyraźnie redukuje wytwarzanie prądu z gazu, ale w Ameryce Północnej, Azji i Eurazji trend jest odwrotny.
Słabo jest z podażą LNG. W cały … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS