A A+ A++

Wczesnym porankiem we wtorek, 9 lipca, mieszkańcy budynku przy ulicy Bytkowskiej zostali nagle obudzeni przez trzaski i syczenie. Te dźwięki zwiastowały poważne zagrożenie – pożar wywołany przez butlę gazową w jednym z mieszkań. Dzięki szybkiej reakcji właściciela i natychmiastowej interwencji strażaków, udało się uniknąć większej tragedii.

Nocne zagrożenie: Pożar w mieszkaniu przy ulicy Bytkowskiej

Tuż po godzinie 4 rano, 9 lipca, w budynku przy ulicy Bytkowskiej doszło do niebezpiecznego pożaru. Właściciel mieszkania został obudzony przez odgłosy trzasków i syczenia, które dobiegały z kuchni, gdzie znajdowała się butla gazowa. Mężczyzna próbował zakręcić butlę, ale niestety doszło do wybuchu ognia. W wyniku tego zdarzenia doznał poważnych poparzeń i został natychmiast przewieziony do Centrum Leczenia Oparzeń.

Sprawna akcja strażaków i ewakuacja mieszkańców

Służby ratunkowe szybko zareagowały na zgłoszenie i pilnie udały się na miejsce zdarzenia. Strażacy przeprowadzili ewakuację mieszkańców budynku, co pozwoliło na uniknięcie ofiar śmiertelnych. Pożar został szybko opanowany, a dzięki skutecznej akcji gaśniczej nie doszło do wybuchu butli gazowej, co mogłoby mieć katastrofalne skutki.

Oględziny miejsca zdarzenia i śledztwo

Jeszcze tego samego dnia na miejscu pojawili się śledczy wspólnie z biegłym z zakresu pożarnictwa, aby przeprowadzić oględziny spalonej kuchni. Specjalistyczna opinia ma pomóc w ustaleniu dokładnych przyczyn pożaru. Materiały z przeprowadzonych czynności zostały przekazane do lokalnej prokuratury, która będzie kontynuować śledztwo.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z butli gazowych

Wydarzenie to przypomina, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z butli gazowych. Oto kilka kluczowych wskazówek:

  • W pomieszczeniu, gdzie temperatura przekracza 35 stopni, ciśnienie w butli rośnie, co zwiększa ryzyko jej rozerwania. Na zewnątrz, butlę należy osłonić od słońca.
  • W budynkach z siecią gazową zabronione jest podłączanie butli gazowej nawet na tarasie. Dozwolone jest używanie maksymalnie dwóch butli o pojemności do 11 kilogramów każda.
  • Nie przechowuj zapasowych butli gazowych, a puste butle natychmiast zwracaj dostawcy. Korzystaj tylko z butli z ważnym terminem badania okresowego.
  • Przed podłączeniem nowej butli sprawdź uszczelkę reduktora ciśnienia i zaworu. Nigdy nie naprawiaj butli samodzielnie.
  • Butle gazowe podłączaj zawsze specjalnymi elastycznymi przewodami do gazu płynnego. Wymieniaj je co 4 lata.
  • Zakręcaj zawór butli, gdy nie korzystasz z gazu, a na dłuższy wyjazd zdemontuj reduktor i zabezpiecz dyszę zaworu nakrętką.
  • Jeśli podejrzewasz nieszczelność, sprawdź ją wodą z mydłem lub specjalną pianką do sprawdzania szczelności, nigdy płomieniem.

W przypadku jakiegokolwiek wycieku gazu należy natychmiast otworzyć okna, nie włączać urządzeń elektrycznych, nie używać otwartego ognia i jak najszybciej zamknąć zawór butli. W razie dużego wycieku lub pożaru natychmiast wyprowadź mieszkańców i wezwij straż pożarną.

Bezpieczne korzystanie z butli gazowych to podstawa ochrony zdrowia i życia. Pamiętajmy o tym na co dzień.

Według informacji z: Policja Siemianowice Śląskie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabierz książkę na wakacje z Biblioteką Publiczną w Gnieźnie
Następny artykułDwa razy mniej prób przekroczenia płotu, ale rośnie napięcie na granicy. “Wyciągamy wnioski z niedociągnięć poprzedników”