A A+ A++

Czy doszło do skażenia wody w słubickim wodociągu? Jak długo potrwa chlorowanie? Kiedy można spodziewać się poprawy sytuacji? To jedne z pytań najczęściej zadawanych przez mieszkańców w ostatnich tygodniach. Dezynfekcja sieci cały czas trwa, a my poprosiliśmy Zakład Usług Wodno-Ściekowych w Słubicach o wyjaśnienie.

Przypomnijmy, od 17 czerwca trwa profilaktyczna dezynfekcja wody dla części Słubic oraz Kunowic (ZOBACZ). 11 lipca Sanepid podtrzymał swoje dezycje o warunkowym dopuszczenia wody do spożycia, ale dla części lokalizacji stwierdził pogorszenie jakości wody i nie dopuścił do jej spożycia (ZOBACZ). Od 12 lipca procedura dezynfekcji została wdrożona również dla Starych i Nowych Biskupic oraz Drzecina (ZOBACZ).

Przedłużające się problemy z wodą spowodowały, że mieszkańcy zaczęli coraz głośniej pytać o przyczyny tej sytuacji. W ich imieniu zadaliśmy te pytania przedstawicielom ZUWŚ. Poniżej odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy.

1. Co jest przyczyną skażenia wody?

Woda w sieci wodociągowej nie została skażona. Doszło natomiast do okresowego pogorszenia parametrów jakości wody pod względem wyłącznie mikrobiologicznym w kilku punktach publicznego wodociągu. Wpływ na to miał bardzo duży wzrost rozbioru wody (pobór przez odbiorców) spowodowany występowaniem bardzo wysokich temperatur.

2. Dlaczego przez tyle czasu (od 17 czerwca) nie udało się usunąć przyczyny problemu?

Przekroczenia mikrobiologiczne, czyli nieliczne występowanie pojedynczych bakterii coli niechorobotwórczej (nie jest to bakteria E.coli, co nagminnie mylnie podawane jest przez wiele osób na forach internetowych) w kilku niezależnych punktach sieci wodociągowej) możliwe jest do usunięcia wyłącznie za pomocą dezynfekcji sieci wodociągowej (chlorowania). W tym przypadku nadmierny, względem przeciętnego, rozbiór wody, wymuszony przez wysokie temperatury, powoduje wypłukiwanie podanego do sieci wodociągowej roztworu chloru, a to utrudnia skuteczną dezynfekcję sieci wodociągowej i wymusza znaczne wydłużenie okresu prac.

3. Kiedy realnie można spodziewać się poprawy parametrów wody?

Woda jest poddawana regularnej dezynfekcji i na bieżąco monitorowane są jej parametry. Spółka angażuje wszelkie siły i środki w celu poprawy parametrów jakościowych wody, w tym dezynfekuje sieć, prowadzi całodobowy monitoring urządzeń na sieci wodociągowej i prowadzi badania parametrów wody. Jeżeli wyniki badań wody będą spełniały wszystkie wymagania, Sanepid wyda komunikat o jej przydatności do spożycia.

4. Co konkretnie przez ostatnie prawie 4 tygodnie zrobił ZUWŚ w celu poprawy jakości wody (oprócz poddania jej dezynfekcji chlorem)?

Dezynfekcja z wykorzystaniem roztworu chloru jest jedyną gwarantującą skuteczność metodą dezynfekcji sieci wodociągowej, jednak na okres dezynfekcji ma wpływ wiele czynników, które zostały podane powyżej. Poza tym woda jest pod stałym nadzorem służb sanitarnych, wszelkie prowadzone prace naprawcze (w tym dawki i okres podawania chloru) odpowiadają wymaganym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia parametrom. Na co dzień woda w Słubicach nie jest chlorowana, stąd jej wyczuwalny przez odbiorców zapach w okresie prowadzenia prac.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy 🙂
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBielszczanie tłumnie kibicowali na Rynku podczas finału Euro
Następny artykułWtorek pod znakiem upałów i burz