A A+ A++

Przerwa w pracy drogowców na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Podmurną trwała tylko kilka godzin. Rurę położono pod odkrytym murem średniowiecznym, a archeolodzy zbadają teraz drewno odkryte w wykopie. Określenie momentu ścięcia drzewa pozwoli na lepsze datowanie samego muru obronnego.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o przebudowie ul. Kościuszki w Żninie wraz z uporządkowaniem infrastruktury podziemnej.Prace więc przebiegają do tej pory w szybkim tempie. Według założeń odcinek miedzy ul. Spokojną a ul. Pocztową miał być zamykany fragmentami dopiero od 12 lipca, a stało się to przy skrzyżowaniu z ul. Podmurną już 1 lipca.

Nadzór archeologiczny nad tą inwestycją prowadzi dr Andrzej Smaruj z ramienia Biskupińskiego Towarzystwa Archeologicznego im. Walentego Szwajcera. Już następnego dnia po zamknięciu skrzyżowania z ul. Podmurną archeolog wezwał Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ dokonano spodziewanego odkrycia fragmentu średniowiecznego muru miejskiego w sąsiedztwie dawnej Bramy Poznańskiej. Andrzej Smaruj odkopał mur warstwowy, najprawdopodobniej z okresu przejściowego w średniowiecznej architekturze, gdy w Polsce powoli zanikał wątek ceglany wendejski, a zaczął się przyjmować wątek gotycki. Dlatego musiał wezwać konserwatora. Prace drogowców zostały wstrzymane, ale jak zapewnia Andrzej Smaruj, tylko w samym wykopie z odkrytym fragmentem muru. W tym czasie drogowcy realizowali inne prace związane z całą inwestycją. Ponadto wizyta przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytów została przeprowadzona bardzo szybko. Podjęto decyzję, że rura kładziona w związku z realizowaną teraz przebudową infrastruktury podziemnej może zostać przeciągnięta pod zabytkowym murem. I tak uczyniono.

Wykop w tamtym miejscu został już zasypany. Andrzej Smaruj pobrał fragmenty odnalezionego drewna. Jak przyjmuje archeolog stanowią one pozostałość po szalunku, który średniowieczni budowniczowie postawili tworząc mur, by zabezpieczyć go przed osuwaniem się w trakcie stawiania. Dr Andrzej Smaruj zakłada, że badanie dendrochronologiczne tego materiału pozwoli dokładnie określić moment postawienia murów obronnych na zachodnich rogatkach Żnina. Przyjmuje się, że mur został zbudowany po najeździe krzyżackim w 1331 r., ale nie wiadomo, w którym dokładnie było to roku. Badanie dendrochronologiczne pozwoli z dokładnością do pół roku określić moment ścięcia drzew, które posłużyły do zrobienia szalunku podczas budowy muru. W ten sposób archeolog spodziewa się uzyskać dość precyzyjne datowanie samego muru.

Karol Gapiński

Prace przy ul. Kościuszki idą szybciej, niż zakładano, ale 2 lipca stanęły. Dlaczego? (film + fotogaleria)

Co odkryto w wykopie na Kościuszki w Żninie w roku 1990?
Co odkryto w wykopie na Kościuszki w Żninie w roku 1990?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy zarzut dla Ewy Zgrabczyńskiej. Prokuratura mówi o oszustwie w pawilonie dla słoni
Następny artykułCeny tego surowca poszybowały. A to dopiero początek wzrostów