Pracownicy Caritas Diecezji Płockiej odbywają szkolenia w zakresie tzw. „ustawy Kamilka”. Koordynatorem zespołu odpowiedzialnego za wdrożenie w życie nowych przepisów jest Małgorzata Przemyłska, prawnik i wieloletni pracownik Caritas. Uczestnicy szkoleń dowiadują się między innymi, że trzeba działać od razu, gdy nastąpi podejrzenie stosowania przemocy wobec osoby małoletniej.
W szkoleniach dotyczących nowych przepisów, które potocznie określa się jako „ustawa Kamilka”, uczestniczą pracownicy poszczególnych jednostek Caritas Diecezji Płockiej. Udział w szkoleniu jest obowiązkowy. Nowe przepisy określają zasady bezpiecznej relacji z osobami małoletnimi. Zobowiązują do wdrożenia w życie Standardów Ochrony Małoletnich we wszystkich miejscach, w których odbywa się praca z takimi osobami.
W związku z tym w Caritas płockiej powstał specjalny Zespół interwencyjny. Jego zadaniem jest między innymi przekazanie teoretycznej wiedzy o nowych przepisach prawnych. Koordynatorem zespołu została Małgorzata Przemyłska, prawnik, wieloletni pracownik Caritas, koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Diecezjalna Caritas prowadzi wiele dzieł, z których korzystają osoby małoletnie, są to na przykład ośrodki zdrowia czy ośrodek wypoczynkowy w Popowie. – Wprowadzane standardy dotyczą wszystkich pracowników Caritas oraz wolontariuszy. Pracodawca ma obowiązek zażądać posiadania odpowiednich dokumentów związanych z tą ustawą już od kandydata do pracy na dane stanowisko – zaznaczyła Małgorzata Przemyłska.
Ponadto osoby uczestniczące w szkoleniach otrzymują pakiet materiałów o ogólnych Standardach Ochrony Małoletnich w Caritas diecezjalnej. Są to na przykład zasady i procedury podejmowania interwencji, gdy istnieje choćby podejrzenie stosowania przemocy wobec osoby małoletniej.
Tzw. „ustawa Kamilka” (Standardy Ochrony Małoletnich), to nowelizacja szeregu ustaw mających na celu zwiększenie ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy. Mowa o ustawie z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, którą wprowadzono m.in. obowiązek wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich.
Nazwa ustawy pochodzi od imienia 8-letniego Kamilka z Częstochowy, nad którym znęcał się ojczym. Chłopiec zmarł w szpitalu wskutek zakażenia organizmu i ciężkiej choroby oparzeniowej. W maju 2023 roku do Sejmu RP trafił projekt ustawy, która jest nowelizacją wspomnianego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tzw. „ustawa Kamilka” weszła w życie 15 lutego 2024 roku.
Termin wprowadzenia w życie nowych Standardów Ochrony Małoletnich mija 15 sierpnia 2024 roku. Nowe przepisy zostały nałożone między innymi na „organizatora działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS