Dziennikarze i samorządowcy mogli po raz pierwszy zobaczyć w środku bryłę rozbudowywanego szpitala powiatowego w Krotoszynie. Budynek jest zamknięty dachem, ale wewnątrz praca wre. Wewnątrz nowego budynku przy Mickiewicza od świtu do wieczora pracuje około 40 ludzi.
Ostateczny termin oddania budynku do użytku mija w połowie roku. – Wykonujemy wszelkie prace związane z tzw. zamykaniem ścian. Podłączone są wszelkie instalacje, a w najbliższych dniach budynek zostanie podłączony do ogrzewania – mówi Adam Buko, kierownik budowy.
Za niespełna pięć miesięcy powinna się zakończyć rozbudowa szpitala powiatowego w Krotoszynie. Do nowego budynku przy ul. Mickiewicza zostaną przeniesione między innymi oddziały: ginekologii, intensywnej opieki medycznej, neonatologia oraz onkologia kliniczna – czyli te, które obecnie mają siedzibę w budynkach przy ul. Bolewskiego. To właśnie rozproszenie oddziałów w kilku lokalizacjach było impulsem do rozpoczęcia rozbudowy szpitala i skumulowania większości oddziałów w jednej lokalizacji. – Funkcjonowanie szpitala w kilku miejscach, czyli na Mickiewicza, Bolewskiego i Floriańskiej generowało znaczne koszty, na które naszego szpitala nie było stać – tłumaczy Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.
Jak to się zaczęło?
Tonącą w kilkunastomilionowych długach krotoszyńską placówkę rozpoczęto ratować przed kilku laty. Najpierw pożegnano się z wieloletnim dyrektorem szpitala. Następnie szukano kredytu na spłatę toksycznych zobowiązań zaciąganych przez poprzednie kierownictwo w parabankach. Pożyczki na spłatę parabanków udzielił wówczas krotoszyńskiemu szpitalowi Bank Gospodarstwa Krajowego. Ale zastrzegł, że poratuje lecznicę kasą, lecz zastrzegł warunek gruntownej restrukturyzacji SP ZOZ-u. Jednym z jej elementów jest trwająca od dwóch lat rozbudowa kompleksu budynków przy ul. Mickiewicza.
Opóźnienia…
Pierwotny termin zakładał, że rozbudowa szpitala w Krotoszynie zakończy się w styczniu 2020 roku. Ale wykonawca nie był w stanie zdążyć na czas wskutek zawirowań pogodowych oraz konieczności przeprojektowania części pomieszczeń na dachu tak, aby nowy budynek nie przeszkadzał w lądowaniu helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niedotrzymanie terminu zazwyczaj kończy się obciążeniem wykonawcy karami umownymi. Jednak w tym przypadku było inaczej. – Projektant od maja ubiegłego roku przygotowywał projekt zastępczy wobec czego nie była możliwa realizacja części prac. Wichury też powodowały, że żurawie pracujące na budowie musiały przez wiele dni stać, bo nie było możliwe transportowanie materiałów budowlanych Wobec tego nie było uzasadnione naliczanie kar wykonawcy – wyjaśnia Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.
Pierwsza wizytacja
Na pięć miesięcy przed ostatecznym terminem na plac budowy wpuszczono dziennikarzy oraz samorządowców. Media po raz pierwszy zobaczyły rozmach tej inwestycji. Co znajdzie się w nowej bryle szpitala? – Ginekologia, neonatologia, oddział dziecięcy, OIOM oraz oddział onkologii klinicznej,. Czyli wszystkie oddziały, które obecnie są usytuowane w kompleksie budynków przy ul. Bolewskiego – tłumaczy Krzysztof Kurowski, dyrektor generalny Szpitala Powiatowego w Krotoszynie. Rozbudowa lecznicy to największa inwestycja w historii powiatu krotoszyńskiego. Termin zakończenia prac wykończeniowych mija 30 czerwca. Później obiekt będzie musiał przejść odbiory techniczne. A kiedy zacznie funkcjonować jako faktyczna siedziba lecznicy? – Myślę, że pierwsi pacjenci będą mogli trafić tutaj we wrześniu, październiku – mówi dyrektor Kurowski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS