A A+ A++

Emocjonujący przebieg miała czwartkowa dyskusja radnych podczas obrad komisji ds. rodziny w zielonogórskim ratuszu. Chodzi o możliwość powstania Szpitala Psychiatrycznego dla dzieci w Zielonej Górze, a dokładnie o jego lokalizację.

Placówka funkcjonuje do tej w Zaborze, ale budynek nie spełnia wymogów technicznych. Jak się okazuje, istnieje szansa pozyskania z Ministerstwa Zdrowia kwoty 45 milionów złotych na budowę takiego obiektu w Zielonej Górze – To szalenie ważny temat – uważa dyrektor szpitala w Zaborze Andrzej Żywień.

Chcemy postawić budynek nowoczesny, gdzie są warunki godne do leczenia tych dzieci, które są po traumatycznych przeżyciach, po próbach samobójczych. 

Szpital miałby mieć dwie kondygnacje i powierzchnię ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych. Podczas obrad komisji doszło do sporu o lokalizację. Szpital miałby powstać na terenie należącym do Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Wyspiańskiego (dawne miasteczko ruchu drogowego). Radna Koalicji Obywatelskiej Joanna Lidanne uważa, że obiekt będzie ingerować w przyrodę, więc należy znaleźć inne, lepsze miejsce.

Lokalizacja jest przedziwna. To miejsce, które przez lokalnych profesorów i przyrodników zaliczone jest do miejsc przyrodniczo cennych. To korytarz ekologiczny dla Zielonej Góry. Niepokojące jest to, że to miejsce zostało wybrane, a pomysłodawcy twierdzą, że nie może być innej lokalizacji. 

Inny z członków komisji ds. rodziny, radny Zielonej Razem Robert Górski był oburzony postawą Joanny Liddane.

Ja jestem zbulwersowany, bo na komisji rodziny tylko jedna radna Joanna Liddane nie poprała budowy szpitala, bo to wiąże się z wycinką krzaków i drzew. Argumentów za budową jest całe mnóstwo. Nie rozumiem, jak można być przeciwnym tej lokalizacji. 

Kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego Katarzyna Łasińska dodała, że uczelnia chce pomóc w rozwiązaniu spornych kwestii.

Chcemy pomóc szpitalowi w Zaborze i użyczyć nieruchomość. Rozumiemy stronę społeczną i dbałość o środowisko. Możemy zaproponować udział biologów i przyrodników w inwentaryzacji drzewostanu, aby jak najmniej ingerować środowisko.  

Dyskusja jeszcze będzie trwać. O jej efektach mówić będziemy na bieżąco. Dodajmy, że dyrektor Andrzej Żywień będzie gościem poniedziałkowej “Rozmowy na 96 FM”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy
Następny artykułSpiesz się, bo w mig znika ze sklepów. Bez niego nie zrobisz świętokrzyskich drągołów