9 czerwca 2024 roku w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W najbliższy wtorek, 16 lipca rozpocznie się pierwsza w tej kadencji sesja plenarna Parlamentu w Strasburgu, podczas której nowo wybrani posłowie zajmą się m.in. wyborem nowego Przewodniczącego/Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, wyborem Prezydium Parlamentu oraz zagłosują nad nominacją Ursuli von der Leyen na Przewodniczącą Komisji Europejskiej.
Pierwszego dnia sesji plenarnej, 16 lipca o godz. 10.00, po ukonstytuowaniu się nowego Parlamentu, posłowie muszą najpierw wybrać swojego przewodniczącego/przewodniczącą na następne dwa i pół roku. Przewodniczący jest wybierany w głosowaniu tajnym. Aby zostać wybranym, kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów, tj. 50% plus jeden głos. Głosy puste lub nieważne nie są brane pod uwagę, podczas obliczania wymaganej większości. Termin zgłaszania kandydatur na Przewodniczącego upływa w poniedziałek, 15 lipca, o godz. 19.00. Po wybraniu swojego Przewodniczącego/Przewodniczącej, Parlament wybiera 14 wiceprzewodniczących oraz 5 kwestorów, którzy razem tworzą Prezydium Parlamentu. Głosowania w tej sprawie odbędą się we wtorek 16 lipca i w środę, 17 lipca. Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować Przewodniczącego/Przewodniczącą w wykonywaniu jego/jej obowiązków, w tym w przewodniczeniu posiedzeniom plenarnym oraz podczas niektórych ceremonii. Kwestorzy zajmują się sprawami administracyjnymi bezpośrednio dotyczącymi samych posłów.
Drugiego dnia sesji plenarnej posłowie do PE będą debatować nad wynikami szczytu UE z 27 czerwca z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i Komisją Europejską. W ramach przygotowań do kolejnego cyklu instytucjonalnego UE, szefowie państw i rządów wybrali byłego premiera Portugalii António Costę na następnego przewodniczącego Rady Europejskiej, zaproponowali Ursulę von der Leyen jako kandydatkę na przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz nominowali Kaję Kallas, premier Estonii, jako kandydatkę na Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, pod warunkiem uzyskania zgody nowo wybranego Przewodniczącego/Przewodniczącej Komisji. W środę posłowie potwierdzą ilość oraz skład liczbowy swoich komisji stałych, podkomisji i delegacji. Grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni decydują wewnętrznie, kogo powołać do każdej komisji i podkomisji, listy nominowanych posłów do PE mają zostać ogłoszone w piątek. Zgodnie z Regulaminem Parlamentu skład komisji parlamentarnych powinien, najwierniej jak jest to możliwe, odzwierciedlać skład Parlamentu Europejskiego. W środę po południu nowo wybrany Parlament po raz pierwszy przeprowadzi debatę na temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie, po której, w czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją. W obliczu nasilenia przez Rosję bombardowań ukraińskiej infrastruktury cywilnej, w tym ataków na największą klinikę pediatryczną w kraju, posłowie ocenią najnowsze wydarzenia podczas rosyjskiej napaści i określą stanowisko nowego Parlamentu w sprawie konfliktu.
Trzeciego dnia sesji plenarnej Parlament Europejski zagłosuje nad nominacją Ursuli von der Leyen na Przewodniczącą Komisji Europejskiej. W czwartek o godzinie 09.00 Ursula von der Leyen zabierze głos na sesji plenarnej Parlamentu i przedstawi swoją wizję i plany na stanowisku Przewodniczącej Komisji, a następnie odbędzie się debata z posłami. Głosowanie tajne, przy pomocy papierowych kart do głosowania, odbędzie się o godzinie 13.00, po debacie. Jeśli zostanie wybrana, Ursula von der Leyen powróci na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej na kolejne pięć lat.
reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS