A A+ A++

13 lipca obchodzimy Światowy Dzień GIST – czym jest ta choroba? Jak się ją diagnozuje i gdzie szukać wsparcia?

GIST –  co to za nowotwór?

Gastrointestinal stromal tumors (GIST) to nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego, należące do grupy mięsaków. Mięsaki to rzadkie nowotwory złośliwe wywodzące się z tkanek podporowych ciała. 

Jak informuje Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych:

Mięsaki rozwijają się z komórek tkanki łącznej, kostnych, tłuszczowych, nerwowych, naczyniowych i chrzęstnych. Najczęściej pojawiają się w żołądku lub jelitach, ale mogą występować w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego. Są to nowotwory złośliwe, co oznacza, że mogą rozprzestrzeniać się do innych części ciała.

Stowarzyszenie Pomocy Chorych na GIST informuje, że:

GIST-y mogą pojawić się w każdym miejscu przewodu pokarmowego, ale najczęściej występują w żołądku – 40-70% i w jelicie cienkim – 20-35%. Mniej niż 10% GIST-ów występuje w przełyku, jelicie grubym i odbycie. Czasami GIST rozwija się poza przewodem pokarmowym, ale najczęściej pozostaje w obrębie brzucha.

Czy GIST często występuje?

GIST zaliczany jest do nowotworów rzadkich, jednak występuje częściej niż kiedyś sądzono. W Polsce rocznie zapada na tę chorobę 400 osób, choć diagnozowanych jest się ok. 200-300 osób, z czego aż 30% – w stadium zaawansowanym. Choć najczęściej chorują osoby po 50. roku życia, to GIST może zaatakować w każdym wieku, nawet noworodki.

Diagnoza GIST-u

Jak przypomina Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych:

Diagnoza GIST może być trudna, ponieważ objawy mogą być niespecyficzne i obejmować bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty lub utratę masy ciała. W przypadku podejrzenia GIST lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), a także biopsję w celu potwierdzenia diagnozy.

Budowanie świadomości na ten temat jest niezwykle ważne.

Stowarzyszenie Pomocy Chorych na GIST opublikowało poradnik dla pacjentów, napisany przez pacjentów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWOJEWODA: Zabezpieczamy miejsca dla uchodźców z Ukrainy
Następny artykułSześć darmowych gier na Steamie. Każdy może je pobrać już teraz!