A A+ A++

Chociaż ich widok w wojsku czy służbach porządkowych nie jest już tak powszechny jak kiedyś, zwierzęta wciąż są w nich obecne. A najlepszym przykładem jest chyba armia niemiecka, która wciąż korzysta z transportowych możliwości mułów, co możemy zobaczyć na niedawnym nagraniu.

Żołnierze 23. Brygady Piechoty Górskiej regularnie trenują z mułami
/Heer @Deutsches_Heer /Twitter

W mediach społecznościowych pojawiło się niedawno nagranie, na którym możemy zobaczyć muły wspierające oddziały górskie niemieckiej armii w Alpach Bawarskich. Jak się okazuje, nawet dysponując wyrafinowanym innowacyjnym sprzętem, trudno przejść obojętnie obok wytrzymałości tych zwierząt w trudnych warunkach środowiskowych

Ta hybryda klaczy konia domowego z ogierem osła cechuje się spokojniejszym usposobieniem niż konie, może udźwignąć więcej niż osły i lepiej znosi trudne warunki pracy, w tym wysoką temperaturę. Przy wysokości w kłębie 81-173 cm i wadze typowej 370-460 kg, jest w stanie udźwignąć do 120 kg, stąd często są wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe i juczne. Co ciekawe, muły rozmnażane są od starożytności, znane były już w Mezopotamii czy Egipcie, a w czasach bardziej współczesnych służyły choćby podczas II wojny światowej. 

Muł lepszy niż nowoczesny sprzęt

W niektórych armiach świata służą do dziś, będąc nieocenionymi elementami wsparcia logistycznego w górach, np. niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej, którzy regularnie trenują z tymi zwierzętami jucznymi, aby w razie zagrożenia zachowały spokój i skuteczność. Co więcej, jak przekonują żołnierze, za sprawą swojej zdolności do pokonywania trudnych ścieżek i przenoszenia ciężkich ładunków są wręcz niezbędne w działaniach oddziałów górskich. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzisiaj pierwszy z trzech wieczorek taneczny na Przystani Powiat Nakielski
Następny artykułTianji Liu (Chiny) zaśpiewa dzisiaj, w kościele p.w. św. Stanisława B.M w Nakle