Holenderska firma Dieseko została ukarana grzywną wynoszącą 180 tys. euro za udział w budowie mostu Kerczeńskiego. Dodatkowo przedsiębiorstwo ma oddać budżetowi Holandii 1,6 mln euro z tytułu “nielegalnie uzyskanych korzyści”, poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na holenderską prokuraturę generalną.
Firma zawarła z holenderskim wymiarem sprawiedliwości ugodę. Śledztwo wykazało, że Dieseko sprzedawało kafary i powiązany sprzęt do budowy Mostu Kerczeńskiego łączącego okupowany Krym z Rosją, a także oferowało pomoc techniczną, w tym wysyłało mechaników do pracy na miejscu. W 2016 Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na budowniczych mostu ze względu na pogwałcenie przez Rosję prawa międzynarodowego. Rok później holenderscy dziennikarze ujawnili rolę holenderskich firm w budowie Mostu Krymskiego, co, jak twierdzi ukraiński portal, skłoniło holenderską prokuraturę i służby celne do wszczęcia dochodzenia karnego.
W rezultacie Dieseko zostało uznane za winne naruszenia sankcji poprzez udział w budowie mostu. Ponieważ na korporacji nie ciążyły wcześniej inne podobne oskarżenia, prokuratura wyraziła zgodę na ugodę pozasądową. Poza zwrotem “nielegalnych korzyści” i grzywny firma Dieseko zobowiązała się również do niełamania sankcji UE w przyszłości.
Według holenderskiej prokuratury 6 firm i 10 osób zostało pociągniętych do odpowiedzialności za udział w budowie mostu Kerczeńskiego; wszystkie te sprawy zostały rozstrzygnięte poza sądem, zauważył portal.
W zeszłym roku niemiecki sąd nałożył grzywnę w wysokości 1,3 mln euro na korporację z kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn za naruszenie rosyjskich sankcji w związku z udziałem w budowie mostu Kerczeńskiego. (PAP)
os/ mms/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS