Pokaz mody sprzed wieku robił wrażenie. Na dworze było upalnie, a prezentowane stroje często bardzo ciepłe. Mimo to modelki i modele, w których wcielili się kolekcjonerzy ze Stowarzyszenia Rowery Zabytkowe Zabrze, emanowali elegancją, wdziękiem i urokiem osobistym.
Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze zajmuje się odtwarzaniem cywilnych sylwetek kobiecych i męskich z lat 1930–1950. Dzięki ośmiorgu kolekcjonerom i pasjonatom z tego śląskiego miasta, w sobotnie popołudnie 6 lipca przenieśliśmy się w stolicy Pałuk w szalone lata dwudzieste i lata trzydzieste XX w. Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze zostało zaproszone do Żnina przez Muzeum Ziemi Pałuckiej
Na rynku pod Basztą odbyły się najpierw animacje gier i zabaw dla dzieci, ale wcale nie takie, jakie są modne obecnie, lecz tych, którym dziatwa oddawała się w czasach przedwojennych. Można też było spróbować pracy przy zabytkowym modelu maszyny do pisania.
Pani Karolina z epoki retro przesyła gwiazdorski całus mieszkańcom Żnina fot. Karol Gapiński
Kulminacyjnym punktem wizyty gości z Zabrza był ich pokaz mody z lat 20 – 40. I to nie tylko stylizacji wyjściowych oraz codziennych, ale również na specjalne okazje, jak kobieca eskapada automobilem, wycieczka w góry lub na narty. Zaprezentowany został również mundur policjanta autonomicznej policji województwa śląskiego. Pokaz był przygotowany profesjonalnie, o każdym stroju oraz jakie miał on praktyczne zastosowania w życiu naszych przodków opowiadała jedna z kolekcjonerek. Modelki i modele ze Stowarzyszenia Rowery Zabytkowe Zabrze prezentowali stylizacje przedwojenne także prowadząc oryginalne jednoślady z tamtej epoki. Był nawet taki do rozwożenia lemoniady. Goście mieli przygotowaną takową według autentycznej receptury przedwojennej i co niektórzy widzowie z pierwszych rzędów mogli jej popróbować. Nie zabrakło pokazu czyszczenia butów przez pucybuta, którego stoisko było często spotykane na przedwojennych ulicach.
Wyprawa na narty w latach 30-tych fot. Karol Gapiński
Grupę z Zabrza cechuje przede wszystkim wysoki poziom odtwórstwa historycznego. Szczególny nacisk rekonstruktorzy kładą na tło historyczne i obyczajowe prezentowanych sylwetek. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim studiowaniu źródeł takich jak książki, poradniki, ryciny, filmy oraz zdjęcia z epoki. Wśród prezentowanej, unikalnej kolekcji oryginalnych zabytkowych rowerów z okresu międzywojennego można znaleźć m.in. rower transportowy BWB Orkan z 1929 czy ultra lekki polski rower szosowy z 1930 roku.
Po pokazie można było sobie zrobić zdjęcie z oryginalnie ubranymi kolekcjonerami z Zabrza.
Karol Gapiński
Pojechali przez Pałuki na siedmiuset kółkach – rajd “Rowerem przez Pałuki”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS