Essar Energy Transition, operator rafinerii ropy naftowej Stanlow w północno-zachodniej Anglii, planuje wybudować na tym terenie pierwszą w Europie elektrownię, a dokładniej elektrociepłownię, wodorową. Zostanie tam wykorzystany wodór niebieski, czyli produkowany z wykorzystaniem paliw kopalnych. Dla zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń w procesie wykorzystuje się metody wychwytywania dwutlenku węgla. Skutkuje to brakiem emisji w procesie produkcyjnym.
Klaster wodorowy w Wielkiej Brytanii
Agencja Bloomberg pisze, że budowa elektrociepłowni ma zakończyć się w 2027 roku. Jest to jeden z kilku projektów, nad którymi pracuje Stanlow. Wszystkie mają na celu redukcję do 2030 r., a więc już za sześć lat, szkodliwych emisji o 95 procent. Decyzja w sprawie finansowania inwestycyjna ma zostać podjęta jeszcze w tym roku.
Czytaj więcej
Niemcy nie odejdą wcześniej od węgla. Koniec lat 30 pozostaje w mocy
Rząd niemiecki nie zamierza wprowadzić nowego prawa, które przyspieszy wycofywanie węgla z oficjalnie uzgodnionej daty wyjścia w 2038 r. na 2030 r. „Nie planujemy żadnych przepisów prawnych” — powiedział minister gospodarki Robert Habeck, według doniesień gazety “Tageszeitung”.
Stanlow znajduje się w centrum regionalnego klastra dekarbonizacyjnego znanego jako Hynet, którego celem jest dostarczanie czystszego wodoru zarówno do rafinerii, jak i przemysłu w regionie. W planach jest budowa oddzielnej fabryki wodoru, która miałaby wykorzystywać technologię wych … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS