A A+ A++

zgrupowanie nurkow 000
Po raz pierwszy w zgrupowaniu udział biorą nurkowie, minerzy z marynarki wojennej, którzy specjalizują się w poszukiwaniach, identyfikacji i neutralizacji min morskich oraz wszelkich przedmiotów określanych jako wybuchowe i niebezpieczne. / Foto: kpt. Anna Dominiak

OGŁOSZENIE


zgrupowanie nurkow 17wbz 09
Szkolenie nurków standardowo zorganizował 5 kresowy batalion saperów z Krosna Odrzańskiego …
Foto: kpt. Anna Dominiak

Doskonalenie technik nurkowania, prowadzenie podwodnej nawigacji to tylko niektóre zagadnienia dwutygodniowego, podwodnego poligonu. W akwenach Ośrodka Szkolenia Poligonowego WL w Wędrzynie od 1 do 12 lipca br. trwa letnie zgrupowanie wojskowych nurków.

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie trwa letnie szkolenie wojskowych nurków. Na zgrupowanie przybyło blisko 50 żołnierzy z całej Polski.

Szkolenie nurków standardowo zorganizował 5 kresowy batalion saperów z Krosna Odrzańskiego podlegający pod 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną.
W tym roku na lubuski poligon przyjechali nurkowie z 1 pułku saperów, 5 pułku inżynieryjnego, 2 batalionu saperów, 4 batalionu inżynieryjnego, 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz żołnierze z 43 batalionu saperów, 3 pułku saperów, Komendy Portu Wojennego ze Świnoujścia i z Gdyni oraz z 12 Dywizjonu Trałowców.

Po raz pierwszy w zgrupowaniu udział biorą nurkowie, minerzy z marynarki wojennej, którzy specjalizują się w poszukiwaniach, identyfikacji i neutralizacji min morskich oraz wszelkich przedmiotów określanych jako wybuchowe i niebezpieczne.

Areną lipcowych ćwiczeń jest Jezioro Rakowe i Buszno znajdujące się na wędrzyńskim poligonie. Na dnie jednego z akwenów zatopiona jest platforma z torem do ćwiczeń oraz wrak samochodu, dzięki którym nurkowie doskonalą swoje inżynieryjne umiejętności, techniki nurkowania i podwodnej nawigacji. W czasie przebywania pod wodą ważne jest posiadanie umiejętności nawigowania, ponieważ pozwala na dotarcie do celu pomimo słabej widoczności pod wodą.

Drugie jezioro zlokalizowane nieopodal Trzemeszna Lubuskiego posiada inną specyfikę.
–  „Toń jeziora Buszno liczy około 37 metrów, jest idealne do nurkowania do głębokości większych niż 20 metrów” – opowiada jeden z uczestników letniego szkolenia, kpr. Dawid. „Każdy z nurków schodzi na głębokość zgodną, z posiadanymi uprawnieniami i możliwościami akwenu” – dodaje dowódca zgrupowania, kpt. Robert.

Warunkiem uczestnictwa żołnierzy w dwutygodniowym szkoleniu poligonowym jest posiadanie kursu młodszego nurka.

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: kpt. Anna Dominiak/


Tekst: kpt. Anna Dominiak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle na Winobraniu zarobi Centrum Biznesu?
Następny artykułSamsung Galaxy Z Fold6 – debiut składanego smartfona. Ekrany Dynamic AMOLED 2X, lepszy wygląd i niższe ceny