A A+ A++

Biskupi i przedstawiciele świeckich katolików w Niemczech przyjęli w dużej mierze pozytywnie nowy dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku. To pokazuje, że „Kościół jest w ruchu” – stwierdziła przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Jej zdaniem, dokument daje dwa główne sygnały: „że Kościół chce dokonać głębokich zmian i że chce stać się synodalny. I zmaga się w tym procesie z transformacją swojej tradycji”.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec bp Georg Bätzing nazwał dokument dobrą podstawą do pracy w Rzymie. „Jestem podekscytowany sposobem, w jaki zostaniemy włączeni do dyskusji synodalnej na ten temat. W pierwszym etapie w 2023 r. katalog pytań bardzo dobrze ustrukturyzował nasze konsultacje” – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Dokument roboczy przedstawiony w Watykanie zawiera konkretne propozycje zmiany systemu prawnego i funkcjonowania Kościoła katolickiego na świecie. Należy między innymi zapewnić więcej współdecydowania, przejrzystości i obowiązek odpowiedzialności. Watykan powinien w przyszłości także składać sprawozdania Kościołom lokalnym. „Instrumentum laboris” ma być wskazówką dla debat podczas drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która będzie obradować w październiku w Rzymie.

„Instrumentum laboris” pokazuje, że Kościół powszechny po raz kolejny staje się coraz bardziej świadomy faktu, że działa w bardzo różnych kontekstach, skomentowała Stetter-Karp. Jej zdaniem, Kościół najwyraźniej uznaje, że „urząd nauczycielski nie może być wykorzystywany przeciwko różnorodności kulturowej i hierarchii”.

Dodała, że dzisiejszy Kościół potrzebuje reform oraz większej liczby wspólnych konsultacji i podejmowania decyzji. Nawet jeśli Watykan zawsze podkreślał, że po wszelkich konsultacjach ze świeckimi ostatecznie decyzję muszą podjąć biskupi, dobrym przykładem „przezwyciężania kryzysów i rozwijania wizji Kościoła siostrzanego” jest – zdaniem przewodniczącej ZdK – projekt reformy „drogi synodalnej” w Niemczech.

Wiceprzewodniczący ZdK Thomas Söding dodał, że Kościół synodalny jest „Kościołem równości”, w którym wiele musi się zmienić. „Jeśli ma być zagwarantowane większe uczestnictwo, to również prawo kanoniczne nie może pozostać takie, jakie jest” – powiedział. Jego zdaniem, dokument roboczy stanowi „ostrożny krok w kierunku właśnie tego otwarcia”. Kluczem do tego są prawa kobiet.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpektakl 'Bóg mordu'
Następny artykułJasna deklaracja szefa MON: Polska nie spełni postulatu Ukrainy