Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wraz ze współautorami z innych uczelni, opublikowali artykuł w “Scientific Reports” dotyczący wykorzystania technik uczenia maszynowego w procesie kwalifikacji pacjentów do leczenia chirurgicznego guzów nadnerczy. Ich badania, obejmujące 33 pacjentów z incydentalnymi guzami nadnerczy, miały na celu porównanie różnych algorytmów i wybór najdokładniejszego.
Guz nadnerczy, objawy
Incydentaloma nadnercza (AI) to bezobjawowy guz nadnerczy, wykrywany za pomocą tomografii komputerowej i stanowiący wyzwanie kliniczne. Celem przełomowych badań uczonych z UMB było porównanie różnych technik uczenia maszynowego w kwalifikacji pacjentów do adrenalektomii oraz wybór najdokładniejszego algorytmu. Analiza obejmowała dane 33 pacjentów z incydentalnymi guzami nadnerczy, z wykorzystaniem algorytmów takich jak SVM, KNN i las losowy – informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na swojej stronie internetowej.
Algorytm wykrywa zmiany lepiej niż człowiek
Wyniki wykazały, że klasyfikator SVM osiągnął najwyższą dokładność (91%) w identyfikacji pacjentów wymagających adrenalektomii, przewyższając dokładność specjalistów medycznych (64%). Kluczowe cechy do klasyfikacji obejmowały homogeniczność guza, maksymalną średnicę guza oraz otyłość pacjenta.
Pomimo ograniczeń związanych z małą próbą, badanie podkreśla ogromny potencjał sztucznej inteligencji we wspieraniu decyzji dotyczących operowania pacjentów. Sztuczna inteligencja już od lat jest jednym z obszarów, w którym Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pozostaje jednym z regionalnych liderów. Uczelnia dostrzega potencjał AI we wsparciu diagnostyki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS