A A+ A++

Niezwykła precyzja, zasięg i niszczycielska siła rażenia to cechy broni, która stała się kolejnym koszmarem rosyjskich żołnierzy. Jak działa AASM Hammer? I czemu jest aż tak skuteczny?

Pociski AASM-250 HAMMER pokazują niesamowitą skuteczność
/Falcon® Photography /Wikimedia

Trwający konflikt w Ukrainie przeszedł dynamiczne zmiany dzięki użyciu przez Siły Powietrzne Ukrainy precyzyjnych bomb szybujących. Jednymi z nich są AASM-250 Hammer dostarczone przez Francję. Te precyzyjnie kierowane bomby znacznie wzmocniły zdolności ofensywne Ukrainy, szczególnie w spornym regionie Doniecka, gdzie rosyjskie pozycje i sprzęt są coraz bardziej zagrożone niespodziewanymi atakami z powietrza. 

AASM HAMMER – co to za broń?

Armement Air-Sol Modulaire (AASM), znany jako HAMMER, to zaawansowana francuska broń powietrze-ziemia stworzona zarówno do bliskiego wsparcia powietrznego, jak i ataków w głębi wrogich pozycji. Modułowa konstrukcja broni pozwala na tworzenie różnych konfiguracji, zwiększając jej wszechstronność na polu bitwy.

AASM jest wyposażony w zaawansowane systemy naprowadzania, w tym inercyjne oraz GPS, co zapewnia jej dość dobrą celność nawet w obliczu silnych zakłóceń. Niektóre wersje dysponują także systemami naprowadzania na podczerwień lub odbitą wiązkę lasera, są jednak rzadziej używane. 

AASM to zestaw składający się z głowicy naprowadzającej oraz montowanego na ogonie napędu rakietowego zwiększającego zasięg bomby. Może on być montowany na większości standardowych NATO-wskich “głupich” bomb lotniczych sprawiając, że stają się one bronią precyzyjną. AASM może być zamontowany na bombach o wagomiarze od 125 do nawet 1000 kilogramów.

Hammer jest niezwykle celny, a jego celność CEP wynosi zaledwie 1 metr, co czyni go bardzo skutecznym przeciwko wartościowym celom przy minimalizacji ryzyka powstania dodatkowych szkód. Dla porównania amerykańska bomba szybująca JDAM uchodząca za bardzo nowoczesną broń posiada CEP wynoszący około 5 metrów

Hammery są bard … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„La Croix” o synodalnym Instrumentum laboris: cztery propozycje reform
Następny artykułSłabszy Perez szansą dla McLarena?