A A+ A++

AI Act jest takim kompleksowym rozporządzeniem unijnym, czyli aktem prawnym, który będzie obowiązywać bezpośrednio, niezależnie od tego, czy państwa członkowskie Unii Europejskiej podejmą jakieś kroki w celu jego zaimplementowania, czy też nie. I on nakreśli nam ramy prawne tworzenia, wprowadzania na rynek, dostarczania i wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji w celach komercyjnych. Precyzując, to nie będą cele badawcze, nie będą też cele naukowe, czy związane z bezpieczeństwem bądź z wojskowością – są to cele komercyjne. I AI Act jest próbą kompleksowego ujęcia tego, jakie wartości powinny stać na czele porządku AI-owego naszej rzeczywistości. Mówimy tu o naszych dobrach, na przykład: prywatności, równości wobec prawa, niedyskryminacji. Prawa podstawowe, które powinny być wyznacznikiem tego, co wolno robić; jakiego rodzaju systemy wolno dostarczać, a jakie absolutnie będą zabronione.

Więc czego nie wolno?

AI Act wprowadza klasyfikację na zakazane praktyki w zakresie sztucznej inteligencji, w tym dostarczanie systemów, które mogą wykorzystywać manipulację podprogową – wizerunkiem np. dzieci. Również na systemy wysokiego ryzyka, jakimi są systemy wykorzystywane w rekrutacji, które analizują CV, rekomendują kandydatów – z uwagi na ryzyko dyskryminacji. A takie przypadki już zresztą występowały. Następnie mamy systemy ograniczonego ryzyka, co do których widzimy, że mogą pojawić się w jakichś kontekstach zagrożenia dla praw podstawowych. Wobec czego nakładamy na ich importerów, albo podmioty tworzące tego rodzaju systemy, jakieś obowiązki. Plus systemy minimalnego ryzyka, które służą jedynie prostym automatyzacjom. I one w zasadzie są tutaj potraktowane ulgowo.

Więc AI Act będzie określał z jednej strony szereg formalnych obowiązków dla dostawców systemów wysokiego ryzyka, szereg obowiązków dla dostawców modeli generatywnych sztucznej inteligencji – to np. rejestracja w unijnej bazie takiego modelu.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLetnie ogródki na Małachowskiego w Sosnowcu niedostępne dla niepełnosprawnych. Podesty zamówiło miasto
Następny artykułKtoś kłusuje w Mokrzyskach! Sarna wpadła we wnyki! / video