A A+ A++

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował rozporządzenie, w którym wdraża nową, przygotowaną przez Agencje Oceny Taryfikacji i Technologii Medycznych taryfę w chirurgii. Towarzystwo Chirurgów Polskich bije na alarm i mówi o utrudnianiu tym samym dostępu pacjentom do operacji. NFZ tłumaczy, że dzięki taryfikacji na szpitalne oddziały chirurgiczne trafi więcej pieniędzy.

Co się dzieje z taryfikacją świadczeń chirurgicznych?

Po zaproponowanych przez AOTMiT taryfach w chirurgii, NFZ przygotowało rozporządzenie, które wdraża nowe stawki na świadczenia w zakresie chorób przewodu pokarmowego i chorób wątroby, dróg żółciowych, trzustki i śledziony. W efekcie tych działań wydatki NFZ mają wzrosnąć o 1 mld złotych rocznie.

Zmiany te negatywnie ocenia Polskie Towarzystwo Chirurgów. Wskazuje, że nowe wyceny “pogłębią dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudnią pacjentom dostęp do operacji”.

– Zagrożone jest zdrowie i życie Polaków. Braki kadrowe i źle wycenione procedury chirurgiczne bezpośrednio przekładają się na dostępność i jakość opieki zdrowotnej. W sytuacji zagrożenia życia, każdy może potrzebować natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Jeśli liczba chirurgów będzie niewystarczająca, a procedury będą niedofinansowane, czas oczekiwania na operację może się wydłużyć, co zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Każdy dzień zwłoki w rozwiązaniu tych problemów zwiększa ryzyko, że pacjenci nie otrzymają na czas niezbędnej pomocy – czytamy w liście Polskiego Towarzystwa Chirurgów.

PTCh zarzuca NFZ i AOTMiT, że nowa taryfikacja wprowadza niższe kwoty za poszczególne procedury chirurgiczne. Fundusz wskazuje jednak, że z zaproponowanych nowych taryf finansowanie 77 z 83 jest wyższe. 

– Wzrosty ponad dotychczasowe wyceny z uwzględnieniem współczynników zawierają się w przedziale od 10 do 303% – czytamy na stronie NFZ.

Fundusz  tłumaczy, że dzięki nowej wycenie szpitala zyskają w ciągu roku 1,18 mld złotych, z czego ponad 700 mln złotych trafi do oddziałów chirurgii ogólnej. Najwięcej z tych środków trafi do szpitali powiatowych – prawie 551 mln złotych. Natomiast szpitale na poziomie województw, zarządzane przez marszałków oraz szpitale kliniczne otrzymają 435 mln zł. 

NFZ dodaje, że w trakcie przygotowywania nowych taryf AOTMiT poprosiła m.in. Polskie Towarzystwo Chirurgów o opinię w tej sprawie. PTCh nie przesłało Agencji swoich uwag. W swoim liście podkreśla jednak, że NFZ na zgłaszanie uwag do projektu rozporządzenia dały tylko 7 dni.

– To jawne lekceważenie środowiska medycznego i zdrowia pacjentów – wskazuje Polskie Towarzystwo Chirurgów.

Aby załagodzić spór pomiędzy chirurgami a NFZ i AOTMiT, prezesi Daniel Rutkowski i Filip Nowak zaprosili przedstawicieli TChP na spotkanie. Zaplanowane jest ono na najbliższy wtorek – 09.07.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁotwa: święto grobów, chrześcijanie modlą się na cmentarzach
Następny artykułMax – filmowe i serialowe nowości VOD na 8 – 14 lipca 2024 r. Wśród premier Wyjęci spod prawa oraz Chevalier