A A+ A++

Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układ kończący postępowanie restrukturyzacyjne firmy Nextbike. Spółka zamierza teraz w pełni skupić się na spłacie dotychczasowych zobowiązań oraz rozwoju usług w Polsce, jak i za granicą.

Nextbike kończy restrukturyzację. Co dalej ze spółką?
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Proces restrukturyzacyjny Nextbike Polska rozpoczął się latem 2020 roku, będąc pokłosiem trudnej sytuacji finansowej spółki, spowodowanej m.in obostrzeniami pandemicznymi. Spółka już w 2022 roku zdobyła zgody 93% wierzycieli na zakończenie restrukturyzacji, ale dopiero teraz sąd ostatecznie wydał wyrok pozwalający zakończyć postępowanie restrukturyzacyjne. Propozycje układowe przewidują podział wierzycieli na siedem grup, obejmujących poszczególne kategorie interesów. W zależności od grupy spłaty zobowiązań nastąpią od 3 do 8 lat.

„To dla nas wyjątkowy dzień. Po czterech latach intensywnych negocjacji z wierzycielami i partnerami biznesowymi oraz licznych prac nad optymalizacją biznesu udało nam się pomyślnie zakończyć proces restrukturyzacji. Nextbike oficjalnie wraca na stabilną ścieżkę wzrostu. Przed restrukturyzacją nasze całkowite wierzytelności wynosiły 66,7 miliona złotych, z czego umorzono 42 miliony złotych, w tym blisko 15 milionów złotych w formie SWAP-a na akcje dla jednego z akcjonariuszy, TIER Mobility, co zwiększy jego zaangażowanie w spółkę. Dodatkowo, w trakcie postępowania spłaciliśmy już blisko 4 miliony PLN. Wyraźnie świadczy to o ciężkiej pracy całego naszego zespołu, który od tej pory może w pełni skupić się na rozwoju naszego biznesu na rynku współdzielonej mobilności miejskiej” – komentuje Konrad Kowalczuk, członek zarządu i dyrektor Finansowy Grupy Nextbike

W 2023 r. spółka zmodernizowała system Veturilo, wprowadzając ponad 3000 rowerów nowej generacji typu SmartBike 2.0. W 2024 r. Nextbike unowocześnił także szereg mniejszych systemów w Częstochowie, Ciechanowie, Koninie czy Żyrardowie. Ponadto firma wróciła po niemal 5 latach przerwy na ulice Łodzi oraz uruchomiła Metrorower na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To trzeci największy w Europie system rowerowy, który od 1 sierpnia będzie liczyć 7000 rowerów, 924 stacje na terenie 31 gmin.

Jak wynika z informacji spółki, planuje ona dalsze poszerzanie oferty dla polskich samorządów z zakresu rowerów publicznych, rozwój oferty reklamowej dla partnerów komercyjnych oraz budowę innowacyjnych usług dla innych rynków grupy Nextbike z zakresu produkcji, recyclingu części zamiennych, obsługi klienta czy rozwoju technologii informatycznych.

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKGHM Cuprum Stilon przedłużył dwie umowy
Następny artykułРоссияне разгоняют фейки об ударе по Охматдиту и сожалеют, что не разрушен главный корпус