A A+ A++

Ewelina Jodkowska jest dyplomowaną masażystką z doświadczeniem w pracy z dorosłymi i dziećmi. Od wielu lat działa w środowisku zrzeszającym żołnierzy weteranów. Współpracuje z Fundacją Polki w Medycynie, angażuje się w akcje społeczne i profilaktyczne. W Polityce Zdrowotnej opowiada o masażu medycznym i jego roli w odzyskiwaniu równowagi emocjonalnej. To naprawdę działa – przekonuje specjalistka.

2. Masaż medyczny i masaż relaksacyjny mogą pomóc osobom po traumie

3. Jak przygotować się do wizyty u masażysty? O czym warto pamiętać?

Kiedy warto skorzystać z masażu medycznego?

Masaż medyczny wspierający m.in. żołnierzy wracających z misji oraz ich bliskich. Na czym konkretnie polega takie wsparcie?

Od ośmiu lat współpracuję jako masażystka i wolontariuszka medyczna ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, gdzie poznałam weteranów, poszkodowanych, ich rodziny oraz najbliższych żołnierzy, którzy polegli w czasie służby. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromne wyzwanie terapeutyczne ze względu na rodzaj, rozmiar i liczbę urazów z którymi ci ludzie wrócili z frontu. Tak naprawdę to zostałam rzucona na głęboką wodę. Trafiłam od razu na najciężej poranionych żołnierzy wymagających wielospecjalistycznego, holistycznego podejścia: żołnierzy po utracie kończyn w wyniku wybuchu min pułapek, z rozległymi oparzeniami i bliznami w pakiecie z chorobami nowotworowymi wynikającymi z wdychania toksycznych oparów czy szeroko pojętą traumą wojenną. Dlatego w trakcie samych turnusów rehabilitacyjno – rekonwalescencyjnych i warsztatów psychologiczno – terapeutycznych każdą sesję masażu (zarówno medycznego jak i relaksacyjnego) staram się dobierać indywidualnie do potrzeb osób, które trafiają do mnie na leżankę po przeprowadzonym dokładnym wywiadzie (konsultując to jednocześnie z lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem).

Masażyści też toczą swoją batalię. Przede wszystkim ze stereotypami.

Jeśli chodzi o masaż to stereotypy z nim związane tkwią w ludziach od lat. Przekonałyśmy się o tym razem z Fundacją Polki w Medycynie, której jestem członkinią. W 2021 roku razem z panią doktor Małgorzatą Osmolą. założycielką Fundacji, rozpoczęłyśmy specjalny projekt mający na celu zatrzymanie ukazywania nas w przykrych i na pewno szkodliwych kontekstach seksualnych. Chodziło też o głosy, które do nas dochodziły od samych terapeutek/terapeutów skarżących się na dwuznaczne zachowania klientów/pacjentów/pacjentek przed zabiegami. Mówiąc wprost: padały pytania o „masaż z happy endem” czy „masaż krocza”. Dziewczyny pracujące jako fizjoterapeutki i masażystki w prywatnych gabinetach dostawały smsy z niemoralnymi propozycjami. Ludzie mylą masaż medyczny z erotycznym i wydaje im się, że mogą sobie pozwolić na tego typu „propozycje”. Otóż nie, nie mogą. To jest zachowanie karygodne i skandaliczne. Żaden pracownik ochrony zdrowia nie powinien spotykać się z takim traktowaniem. Nie jesteśmy obiektami seksualnymi. Jesteśmy specjalistkami/specjalistami, którzy chcą świadczyć swoje usługi na najwyższym, poziomie zgodnie z etyką zawodową.

Masaże mogą pomóc osobom po traumie

Warto zatem sprecyzować: Komu może pomóc masaż medyczny? Jakich pacjentów ma pani najwięcej?

Odpowiednio dobrany masaż można wykorzystać indywidualnie wg wskazań medycznych, zaleceń lekarskich oraz potrzeb pacjenta pod kątem jego schorzeń. Jeśli chodzi o mnie to ja go wykorzystuję m.in. w bólach mięśni, bólach kręgosłupa, po urazach związanych ze sportem, w rehabilitacji blizn czy po amputacjach (m.in. u weteranów rannych podczas działań wojskowych). Coraz częściej się także zdarza, że zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy mają problem nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale i psychicznym. Okres pandemii COVID-19 w sposób dramatyczny obciążył nasze społeczeństwo do tego stopnia, że wiele osób wymaga wsparcia psychologicznego. Po jakimś czasie zauważyłam, że u pacjentów zastosowanie masażu w uzupełnieniu z psychoterapią i aktywnością sportową znacząco poprawia ich kondycję psychofizyczną.

Jak przygotować się do wizyty u masażysty?

Co powinniśmy wiedzieć przed wizytą u specjalisty z zakresu masażu medycznego? Jak się przygotować do wizyty?

Na początek proponowałabym zadbać o czystość i higienę. Przed wizytą w gabinecie należy wziąć prysznic, przygotować sobie ręcznik, czystą bieliznę oraz wygodną odzież. Ważna jest dokumentacja medyczna oraz skierowanie od lekarza, jeśli pacjent takie posiada. Na potrzeby wywiadu medycznego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania masażu, warto przygotować się na pytania o dolegliwości, choroby przewlekłe, ewentualną ciążę, alergie np. na olejki, kremy, balsamy. Można zabrać swój środek, jeśli jest sprawdzony i nie uczula.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIO: Anthony Edwards chce być traktowany jak lider
Następny artykułGrbić popełnił błąd tuż przed igrzyskami? Ogromne ryzyko trenera Polaków