5 lipca 2024 r. mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas “Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu”.
Akcja jest organizowana przez Akademię Czerniaka przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma” oraz pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na istotę działań profilaktycznych, w tym regularnego badania znamion, umożliwiających szybkie rozpoznanie i leczenie.
Czerniak to nowotwór możliwy do rozpoznania gołym okiem, ponieważ najczęściej rozwija się na powierzchni skóry. Może jednak pojawić się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Powstaje w wyniku uszkodzenia skóry, spowodowanego przez jej długotrwałą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV), Co roku rozpoznaje się go u ponad 4000 osób . Co więcej, według prognoz prezentowanych podczas ASCO 2022, w Stanach Zjednoczonych do 2040 roku to czerniak będzie drugim najczęstszym nowotworem . Na szczęście notowany jest także zdecydowany wzrost przeżywalności chorych, dzięki diagnozowania czerniaków we wczesnym stadium oraz poprawie dostępu do nowoczesnych terapii.
A jak wygląda sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim? Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu dwóch dekad nastąpił trzykrotny wzrost liczby zachorowań na czerniaka skóry. Tymczasem liczba zgonów u obu płci prawie się podwoiła. Na przestrzeni dwudziestu lat w wyniku zachorowania na czerniaka skóry zmarło 1352 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego .
Zachorowania i zgony z powodu czerniaka skóry w woj. kujawsko-pomorskim
w 2001 r. i 2021 r. na podstawie danych KRN
Podczas Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu 5 lipca na Rynku Nowomiejskim zaparkuje “Fura Zdrowia”, czyli mobilny gabinet dermatologiczny. Wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania dermoskopowego skóry prowadzonego przez specjalistę w godzinach 10:00-13:00 oraz 14:00-18:00.
– Profilaktyka czerniaka jest jedną z najprostszych wśród nowotworów, ponieważ czynniki ryzyka zachorowania na ten złośliwy nowotwór skóry są doskonale znane. Mam na myśli m.in.: niski fototyp skóry, czyli jasną karnację, rude lub blond włosy i liczne piegi, a także oparzenia słoneczne, nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV czy też korzystanie z solarium. Na szczęście, zmieniając swoje zachowania, możemy zdecydowanie zminimalizować ryzyko rozwoju złośliwych nowotworów skóry, w tym czerniaka – tłumaczy prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych. – Co też istotne, czerniak najczęściej występuje na skórze, a więc jego rozpoznanie nie wymaga skomplikowanej diagnostyki. Tym bardziej zachęcamy wszystkich, w tym mieszkańców Torunia oraz reszty województwa, do regularnej samokontroli swoich znamion oraz do wykonywania badań dermoskopowych, które mogą uratować życie – dodaje.
Najważniejsze zasady ochrony skóry:
- rozsądne korzystanie ze słońca – unikanie ekspozycji na promieniowanie w godzinach 11.00-16.00;
- używanie kremów z wysokim filtrem UV, noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, koszulek z długim rękawem i nakrycia głowy;
- unikanie solarium;
- regularna samoobserwacja skóry (co 1-2 miesiące) oraz kontrola znamion u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa (raz w roku w razie potrzeby);
- natychmiastowy kontakt ze specjalistą w przypadku pojawienia się podejrzanej zmiany!
Typowe cechy czerniaka skóry:
• A jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
• B jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
• C jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
• D jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
• E jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Więcej informacji na temat czerniaka oraz Akademii Czerniaka i jej działalności można znaleźć na stronie internetowej Akademii Czerniaka oraz na Facebooku i Instagramie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS