A A+ A++

Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina na koncert muzyki klasycznej „Urodziny Henryka Wieniawskiego”. To okazja do posłuchania utworów skomponowanych przez pochodzących z Lublina kompozytorów – Henryka i Józefa Wieniawskich. Wydarzenie, które odbędzie się w niedzielę (7 lipca), będzie miało charakter rodzinny, w jego programie znajdują się także atrakcje dla najmłodszych.

Jesteśmy w wyjątkowym momencie starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 i zależy nam na prezentowaniu dziedzictwa muzycznego kompozytorów urodzonych w Lublinie. Dlatego w najbliższą niedzielę zapraszam mieszkanki i mieszkańców na wyjątkowy koncert muzyki klasycznej, podczas którego wysłuchamy utworów skomponowanych przez wybitnych artystów, Braci Wieniawskich. Odkrywaniu piękna muzyki klasycznej, z pewnością sprzyjać będzie atmosfera oraz zielone otoczenie Ogrodu Saskiego – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Henryk Wieniawski, genialny skrzypek i kompozytor, urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie. W najbliższą niedzielę (7 lipca), o godz. 12.00, w Muszli Koncertowej im. R. Lipko w Ogrodzie Saskim usłyszymy utwory skomponowane przez tego wybitnego muzyka oraz jego brata Józefa. Swoje aranżacje dzieł Braci Wieniawskich wykonają: Jakub Staszel – skrzypce, Yang Xu-Czaja – fortepian oraz Piotr Sałajczyk – fortepian. W programie znalazły się:

  • H. Wieniawski – Legenda op. 17;
  • H. Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Faust Ch. Gounoda;
  • H. Wieniawski – Koncert d-moll op. 22 cz. II;
  • H. Wieniawski/J. Wieniawski – Grand duo Polonais;
  • J. Wieniawski – Souvenir de Lublin;
  • J. Wieniawski – Sonata h-moll op. 22 Allegro con brio, Andante, Scherzo, Allegro Tumultuoso;
  • H. Wieniawski – Kujawiak w transkrypcji na fortepian Józefa Wieniawskiego.

Słowo o muzyce wygłosi prof. Teresa Księska-Falger. Z kolei po koncercie odbędzie się warsztat plastyczny dla dzieci „Życzenia dla Henryka Wieniawskiego” oraz słodki poczęstunek. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jakub Staszel – urodził się 16 kwietnia 2003 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie w klasie skrzypiec mgr Marii Kostki. Od roku 2016 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, kontynuując naukę gry na skrzypcach pod kierunkiem prof. Katarzyny Balas. Od września 2020 roku uczy się w klasie prof. dr hab. Marcina Baranowskiego. Obecnie jest studentem II roku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2015-2016 uczestniczył w programie mistrzowskiej edukacji artystycznej „Lusławicka Orkiestra Talentów” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W latach 2018 i 2019 był członkiem oraz koncertmistrzem Penderecki Youth Orchestra. W 2018 roku uczestniczył w Międzynarodowym Projekcie Morningside Music Bridge organizowanym przez Filharmonię w Calgary. Do najważniejszych sukcesów młodego artysty zaliczyć należy nagrody i wyróżnienia zdobyte w międzynarodowych konkursach m.in. w: Berlinie, Łodzi, Sztokholmie, Katowicach, Krakowie i Lublinie. Od 2016 roku jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona, zaś w 2018 i 2019 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2024 otrzymał stypendium „Młoda Polska”.

Pochodząca z Chin Yang Xu-Czaja – jako aktywna solistka i kameralistka brała udział w wielu festiwalach, koncertach oraz lekcjach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Anglii oraz w Chinach. Jej pełne wigoru wirtuozowskie interpretacje zyskały przychylność międzynarodowej publiczności. W czerwcu 2015 roku wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wykonując 1. Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa. W czerwcu 2017 roku została laureatką 1. nagrody w kategorii muzyki kameralnej oraz 3. nagrody w finale międzynarodowego konkursu “Premio Citta di Padova” w Padwie. Wspólnie z wiolonczelistą Janem Czają dokonali prawykonania zapomnianego utworu Feliksa Nowowiejskiego – „Trenów” op.20. Artystka mając niespełna 13 lat podjęła naukę u Pavla Dobrovolskiego w Konserwatorium Muzycznym „Xing Hai” w Guangzhou (Xing Hai Music Conservatory). W roku 2009 rozpoczęła studia w klasie profesor Alicji Kledzik i doktora Piotra Żukowskiego na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 2019 roku ukończyła z wyróżnieniem program Master of Arts na londyńskiej Royal Academy of Music, gdzie pobierała nauki od Amandine Savary i Colina Stone’a, a także rozwijała swoją pasję jako kameralistka pod okiem Iana Brown’a czy Adriana Brendela. Od roku 2019 jest zatrudniona przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Ewy Murawskiej oraz prof. Marcina Baranowskiego, a od 2021 roku w Szkole Doktorskiej poznańskiej uczelni oraz w OSM II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu.

Piotr Sałajczyk – wszechstronny i kreatywny pianista, występuje jako solista oraz kameralista. W 2017 roku nominowany do Paszportu Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”. W 2018 roku laureat Fryderyka oraz Nagrody Orfeusza. Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej oraz rzadko wykonywanej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel oraz Kwartetem Śląskim, występuje oraz nagrywa z Filharmonią Narodową, NOSPR, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia. Bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą, takich jak: Warszawska Jesień, BeijingModern Music Festival, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Usedomer Musikfestival. Nagrania płytowe pianisty zdobywały liczne wyróżnienia w kraju i za granicą (Maestro Pianiste, Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, cztery nominacje do nagrody Fryderyk, płyta miesiąca Opera Nederland, srebrny medal Global Music Award). Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio oraz HR2. Szczególną pozycję w jego dyskografii zajmuje wydany w 2017 roku przez firmę DUX czteropłytowy album, na którym artysta zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego w kolejności opusowej. Utwory na cztery ręce zostały nagrane wraz z Marią Szwajger-Kułakowską. Jest to pierwsze kompletne nagranie wydanych kompozycji tego kompozytora. Piotr Sałajczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

Partnerami wydarzenia są Fundacja Rozwoju KUL oraz Yamaha Music Europe Oddział w Polsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas na oś Berlin-Warszawa? “Niemcy nami manipulują”
Następny artykułCo powiesz na plakat Boznańskiej, Matejko albo Chełmońskiego? Powieś w swoim domu reprodukcje polskich artystów!