A A+ A++

Pogoda dziś i jutro (sobota, niedziela) będzie upalna. To może zachęcać do spędzania czasu na zewnątrz, ale IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami i burzami. Weekend będzie zatem pogodowo niebezpieczny.

Pogoda dziś w Łódzkiem

Po chwilowym ochłodzeniu wielu z nas z pewnością czeka na falę gorącego powietrza. Inaczej, niż to bywało zazwyczaj, weekend będzie nie deszczowy, a prawdziwie upalny.

W sobotę (6 lipca) w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 30 do 32°C. Wiatr rano słaby, później umiarkowany, okresami porywisty, południowy.

W nocy także zachmurzenie małe, po północy wzrastające do umiarkowanego i dużego, aż do wystąpienia miejscami przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Prognozowana suma opadów to około 25 mm. Temperatura minimalna od 17 do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.

Niedziela (7 lipca) w Łódzkiem już nieco chłodniejsza. Temperatura maksymalna od 22 do 24°C. Prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów do około 15 mm.

Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego, czyli najniższego stopnia, dla województwa łódzkiego. Ostrzeżenie to dotyczy upału, czyli wystąpienia temperatur przekraczających 30°C. Takie zagrożenie ma utrzymywać się dziś do godzin wieczornych.

Meteorolodzy ostrzegają także przed burzami. Dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, większości woj. wielkopolskiego, zachodniej części woj. pomorskiego i niektórych powiatów w woj. kujawsko-pomorskim wydano drugi stopień ostrzeżenia. Podczas burz mogą wystąpić duże opady deszczu z sumami od 20 mm do 30 mm, a przewidywane porywy wiatru osiągną 100 km/h.

Ostrzeżenia na tym obszarze obowiązuje od godziny 18.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc.

Gdzie się ochłodzić podczas upału?

Podczas upału najlepiej unikać nasłonecznionych przestrzeni i długiego przebywania na zewnątrz. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, warto mieć przy sobie butelkę z wodą lub korzystać z ochłody w mieście. Dobrym rozwiązaniem mogą być wodne mgiełki ustawione na ulicach czy zdroje z wodą pitną.

W pasażu Schillera zamontowano nową fontannę, która emituje wodną mgiełkę, a przy znajdującym się tam wodnym stole z mapą dawnych łódzkich rzeczek, są dwa nowe zdroje z wodą pitną. Od zeszłego roku można też ugasić pragnienie wodą ze zdroju przy biurze Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej 28 – mówi Miłosz Wika, rzecznik łódzkich wodociągów.

Zdroje są też przy Bramie Miasta i na placu Dąbrowskiego. Nową fontannę i zdroje znajdziemy też na placu Wolności, gdzie przy starej zabytkowej studni płynie zdatna do picia woda z czterech zdrojów. Ochłody można też poszukać przy fontannach na Starym Rynku i w parku Staromiejskim.W Łodzi są także trzy głębinowe ujęcia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji: na Stokach (ul. Zbocze/Giewont), na ul. Wycieczkowej(parking) i przy klasztorze w Łagiewnikach. To jedyne w naszym mieście publiczne studnie, z których bezpośrednio można czerpać wodę głębinową.

Z badań wykonywanych przez wodociągi wynika, że najwięcej korzystnych dla organizmu ludzkiego składników mineralnych, m.in. wapnia i magnezu ma woda ze studni na Stokach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie wszyscy uważają, że zastrzeżenie nr. PESEL to jest dobry pomysł.
Następny artykułУ Білорусь прибули китайські військові: що відбувається. Фото