Karta GeForce RTX 4090 okazała się pierwszym i ostatecznie najwydajniejszym przedstawicielem architektury Ada Lovelace – nawet po dziś dzień NVIDIA nie zdecydowała się na wydanie mocniejszego wariantu z dopiskiem SUPER czy Ti. Grupa entuzjastów z TecLab pokazała jednak, że przy odrobinie samozaparcia można samemu stworzyć układ o pożądanej wydajności. Choć inną sprawą jest, że bez odpowiednich środków i niezbędnej wiedzy nawet nie ma co myśleć o takich przedsięwzięciach…
Jak pokazuje przykład GeForce’a RTX 4090 SUPER stworzonego przez ekipę TecLab, sama wymiana pamięci VRAM na szybsze może zapewnić wyraźny wzrost wydajności.
NVIDIA GeForce RTX 4090 pokonana w Geekbench przez układ AMD. Nie jest on jednak przeznaczony dla graczy
GeForce RTX 4090 SUPER, bo tak została nazwana omawiana karta graficzna, w istocie może przypominać dzieło doktora Frankensteina. Do jej stworzenia wykorzystano pamięci VRAM GDDR6X z GeForce’a RTX 4080 SUPER. Nie przez przypadek wybrano właśnie te moduły – cechują się one przepustowością 23 Gbps (są aktualnie najszybsze na rynku), a na potrzeby opisywanej jednostki i tak dodatkowo podkręcono je do 26 Gbps. Ponadto wykorzystano płytkę PCB z karty GeForce RTX 3090 Ti HOF od firmy GALAX, która nie tylko cechuje się potężną, 28-fazową sekcją zasilania, ale również ogólnie podobną konstrukcją do PCB RTX-a 4090. Przeniesienie GPU na nową platformę wcale nie było więc aż tak skomplikowanym procesem.
Unigine Superposition 8K | |
RTX 4090 “SUPER” (GPU + VRAM OC, LOD) | 17 454 pkt |
RTX 4090 “SUPER” (GPU + VRAM OC) | 14 537 pkt |
RTX 4090 “SUPER” (VRAM OC) | 14 114 pkt |
standardowy RTX 4090 | 12 479 pkt |
Palit zaprezentował ciekawy projekt karty graficznej GeForce RTX 4090 z modularnym chłodzeniem typu AIO firmy Lynk+
Nowo powstała karta graficzna ostatecznie była w stanie uzyskać aż 17 454 pkt w teście Unigine Superposition 8K. Warto dodać, że mowa tutaj już o układzie z GPU podkręconym aż do 3 GHz i specjalnie dostosowanym LOD-em (level of detail). Wynik jest zatem aż o 39% większy od rezultatu osiąganego przez standardowego GeForce’a RTX 4090. Uwagę zwraca także wynik omawianej karty jeszcze przez overclockingiem rdzenia. Sama instalacja szybszych pamięci pozwoliła na osiągnięcie aż o 13% lepszego wyniku względem domyślnej wersji RTX-a 4090, choć oczywiście wypada pamiętać, że w innych testach, które nie polegają tak mocno na VRAM-ie, taka różnica może nie być tak dobrze widoczna. Więcej informacji na temat projektu GeForce RTX 4090 SUPER znajdziecie w poniższym filmie.
Źródło: VideoCardz, WCCFTech, TecLab
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS