A A+ A++

Każdego roku w Polsce diagnozę: rak jelita grubego słyszy blisko 20 tysięcy osób. Każde rozwiązanie, które może sprawić, że wygrana z chorobą będzie możliwa i bardziej dostępna dla pacjenta jest na wagę złota. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeprowadzona została pierwsza operacja raka jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego.

Zabieg kolorektalny wykonał dr n. med. Jerzy Draus, który na swoim koncie ma ponad tysiąc tego typu procedur z wykorzystaniem robota. Jest współzałożycielem European Academy of Robotic Colorectal Surgery. W charakterze proktora szkoli i ocenia pracę chirurgów onkologicznych używających systemu robotycznego w ponad czterdziestu klinikach w Europie m.in. we Francji, w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Alarmujące statystyki. Czy możemy to zmienić?

Rak jelita grubego to jeden z najpoważniejszych problemów onkologicznych w Polsce. Dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich latach jest bardzo wysoka i utrzymuje się na poziomie ok. 4-5%. Co więcej, współczynnik umieralności na ten nowotwór jest u nas o wiele wyższy niż w północnych i zachodnich krajach Unii Europejskiej, a liczba zgonów z powodu tego nowotworu to w Polsce ok. 12 tys. osób rocznie. Podstawą leczenia raka jelita grubego jest chirurgia. Obecnie coraz częściej stosowane są również metody małoinwazyjne laparoskopowe lub z użyciem robota. Techniki małoinwazyjne pozwalają na uzyskanie dobrego wyniku onkologicznego a jednocześnie maksymalizują szansę na dobrą jakość życia po zabiegu.

Chirurgia robotyczna. Zalety dla pacjentów i lekarzy

Jak wyjaśnia dr n. med. Jerzy Draus, zastosowanie robota chirurgicznego pozwala przezwyciężyć typowe ograniczenia sensoryczne i motoryczne co przekłada się na precyzję zabiegu i wartości dla pacjenta w tym mniejszy uraz operacyjny, minimalizację ryzyka powikłań, szybszy okres rekonwalescencji i powrotu do aktywności życiowej.

Zabieg z wykorzystaniem robota polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery wizyjnej, a następnie usunięciu zajętych chorobą tkanek. Obraz z ciała pacjenta jakim dysponuje chirurg jest dziesięciokrotnie powiększony w jakości 3D full HD, wyeliminowane jest drżenie rąk, neutralizowane gwałtowne ruchy, możliwe jest przeskalowanie swobodnych ruchów chirurga na małe i precyzyjne ruchy narzędzi, które mają niedostępny dla ludzkiej dłoni zakres ruchomości 560 stopni Narzędzia są wyposażone w możliwość koagulacji co umożliwia chirurgowi minimalizowanie krwawienia – objaśnia dr Draus.

Rozszerzenie dostępności do zabiegów kolorektalnych z wykorzystaniem robotów chirurgicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce możliwe było dzięki Grupie Neo Hospital, która uruchomiła tam model współpracy oparty na podwykonawstwie. Jest to kluczowe podejście, które pozwala na efektywne dostosowanie się do zmieniającego się otoczenia medycznego umożliwiając jednocześnie szpitalom korzystanie z najnowocześniejszych technologii bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów inwestycji. Jak podkreśla Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, implementowany model współpracy stanowi niewątpliwy bodziec dla placówek medycznych do inwestowania w rozwój robotyki chirurgicznej, co przekłada się na zwiększenie dostępności najnowocześniejszych metod leczenia dla pacjentów. Jest to kluczowe w warunkach ograniczeń finansowych, aby minimalizować koszty, zarządzać efektywniej zasobami i zwiększać skalę świadczeń medycznych. Model podwykonawczy umożliwia redukcję kosztów operacyjnych oraz rozszerzenie oferty medycznej, co znacząco wpływa na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz zwiększenia efektywności całego systemu zdrowia.

Robotyka standardem na salach operacyjnych w Europie. Kiedy tak będzie w Polsce?

Istnieje wiele czynników wspierających dalszy rozwój tego rynku. Do najważniejszych należą starzejąca się populacja, rosnąca częstość występowania chorób przewlekłych w tym onkologicznych oraz wzrost liczby pacjentów preferujących małoinwazyjne i nowoczesne metody leczenia. Ważny jest również aspekt ekonomiczny – roboty chirurgiczne pomagają zmniejszyć liczbę potrzebnego personelu operacyjnego i skracają czas hospitalizacji pacjentów.

W 2015 roku w szpitalu w Szwecji, w którym pracuję, robotyka przyczyniła się do skrócenia hospitalizacji pacjentów kolorektalnych średnio o 3,8 dnia. Koszt jednego dnia hospitalizacji, uwzględniający zarówno korzystanie z łóżka jak i zapewnienie opieki medycznej oraz podaż leków wynosi około 1,5 tys. euro. Jest to obecnie jeden z najdroższych elementów opieki nad pacjentem. Skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu o około cztery dni z nawiązką pokrywa koszty użytkowania robotów chirurgicznych co czyni robotykę opłacalnym rozwiązaniem dla szpitali – podsumowuje dr Jerzy Draus.

Grupa NEO Hospital oprócz Szpitala w Ostrołęce wprowadziła roboty chirurgiczne do leczenia onkologicznego także w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu oraz w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Jej działania stanowią inspirujący przykład postępu w tej dziedzinie. Pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszych technologii leczenia, co nie tylko zwiększa szanse na sukces terapeutyczny, ale również poprawia komfort i bezpieczeństwo procedur medycznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKulturalny lipiec w MOK Zabrze: start już 5 lipca
Następny artykułLondyn – ponad 40 sygnatariuszy apeluje ws. mszy trydenckiej