To świetna wiadomość na zakończenie roku szkolnego. Franciszka Tatoj ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tychach została laureatką ósmej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”, organizowanego od 2017 roku przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla laureatów jest prawdziwy książkowy debiut – zwycięskie teksty zostaną bowiem opublikowane w książce, która ukaże się na rynku już jesienią tego roku.
Na konkurs przysłano aż 1531 prac, spośród których jury konkursowe wybrało 30 najlepszych tekstów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były dziecięce emocje.
– Uczestnicy konkursu mieli opisać swoją wizytę w Emotilandzie i przygody z emotkami, które reprezentują najróżniejsze uczucia. Młodzi twórcy popisali się prawdziwą kreatywnością! Pisanie o emocjach jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi może stanąć pisarz – czy to młody, czy doświadczony. Tym większy podziw wzbudziły dzieci, które zdecydowały się z tym tematem zmierzyć. Opowiadania nadesłane na konkurs prezentowały wielką różnorodność w podejściu do tematu, pomysłowość w eksplorowaniu meandrów dziecięcych emocji, kreatywność w wyrażaniu tego, co grało autorom w sercu i w duszy – mówią organizatorzy konkursu.
We wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział już 21.992 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Barbara Kosmowska (pisarka, autorka książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane w profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej książce, którą każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie jak zwykle przekazany przez Nową Erę na cele charytatywne związane ze wsparciem dla dzieci, jak na przykład Fundacja Świętego Mikołaja. Do tej pory ukazało się 7 książek z debiutami literackimi dzieci: „Ukryte światy”, „Tajemnicza wyprawa”, „Wielka księga Marzeń”, „Zwierzaki mają głos”, „Startujemy w przyszłość”, „Detektywi w akcji” oraz „Okulary czasu”.
Poniżej prezentujemy fragmenty zwycięskiej pracy „Prababka” Franciszki:
„Złośnica z piegami, Buntowniczka w ogrodniczkach i Łobuziara z rudymi warkoczami.
Wszystkie były młode, żadna nie była siwa. Ciekawe?! Ania postanowiła dowiedzieć się,
która z emotikonek jest najstarsza. Rozejrzała się i zagadała do pierwszej z prawej strony.
Trafiła tym pytaniem na Całuśnicę:
– Hej! Kto z was jest najstarszy? – zapytała Ania.
– Hola! To akurat wiem doskonale, bo to moja praprababka – odpowiedziała wesoło
Całuśnica.
– A jak się nazywa? – zapytała z ciekawością Anka.
– Nazywa się ,,Usta Miłości” – odpowiedziała dumnie Całuśnica, puszczając buziaka.
– Dlaczego tak się nazywa, a nie inaczej? – zapytała Ania.
– Ponieważ, gdy jeszcze nie było telefonów, a to było bardzo, bardzo dawno temu, gdy na
tym świecie żyli królowie i książęta, to się pisało listy za pomocą gęsiego pióra i atramentu.
A w nich, znakiem miłości była właśnie moja praprababka. Zazwyczaj była używana przez zakochanych na końcu listu – objaśniła emotka.”
Młodej tyszance gratulujemy wyróżnienia!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS