A A+ A++

Woda służy człowiekowi, ale jest też przeszkodą, czy wręcz niszczycielską siłą. W Zagłębiu Dąbrowskim pamiętają o “wampirach”, które niszczyły dobytek. W Katowicach muszą pracować pompy, gdyż część osiedla Paderewskiego znalazłaby się pod wodą.

Profesor Stanisława Czaja, wybitny polski hydrolog, przekazał Nadleśnictwu Siewierz szereg cennych kopii map historycznych dotyczących m.in. terenu Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Najstarsza pochodzi z lat dwudziestych XIX w.

Wojciech Todur: Ile prawdy jest w zdaniu, że przed laty w Zagłębiu Dąbrowskim i na Górnym Śląsku powierzchnia wody – w odniesieniu do powierzchni terenu – była większa niż na Mazurach?

– Gdybyśmy się przenieśli do połowy XIX wieku, to można byłoby się pokusić o taką tezę. Przeprowadziłem takie badania i analizy na przełomie lat 70. i 80. minionego wieku. Materiałem źródłowym były stare niemieckie i rosyjskie mapy. Powierzchnia wody zajmowała wtedy 8 procent powierzchni terenu Zagłębia i Górnego Śląską. To prawie dwa razy więcej niż na Pojezierzu Mazurskim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułĆwiczenie na “odmłodzenie”. Ten trening to klucz do młodości
Następny artykuł„Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2024”