Możliwe do pozyskania środki z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast były tematem szerokiego spotkania w ratuszu. Wśród 139 zdiagnozowanych miast tracących funkcje społeczno-gospodarczą znalazł się także Lębork.
Kolejna edycja programu z którego w Lęborku w 2016 roku za 42 mln zł wybudowano nowoczesną elektrociepłownię na biomasę w tej edycji przewiduje dofinansowanie sięgające 100 procent w kwotach od 44 do 80 mln zł. 85 procent dofinansowania pochodzić będzie ze Szwajcarii, pozostałe 15 procent pokryje budżet państwa.
Program preferuje projekty ze społecznym zaangażowaniem stąd obecność na spotkaniu oprócz burmistrza Jarosława Litwina, zastępcy burmistrza Krzysztofa Króla czy skarbnik miasta Anny Mantek naczelników lub kierowników wielu komórek Urzędu Miejskiego związanych z ochroną środowiska, spraw społecznych, rozwoju, bezpieczeństwem oraz dyrektorów MOPS-u, CSiR, MPEC-u czy MPWiK-u.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma gotowe projekty z pozwoleniem na budowę dotyczące rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej, a Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowuje projekty mające jeszcze bardziej ograniczyć spalanie węgla w elektrociepłowni w okresie grzewczym.
Na spotkaniu pojawiły się także propozycje dotyczące zieleni w mieście i działań przeciwpowodziowych i podtopieniowych oraz wielu działań społecznych skierowanych np. do seniorów.
Wśród 12 obszarów tematycznych możliwych do sfinansowania z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miasta znalazły się m.in. te dotyczące kształcenia oraz szkoleń zawodowych, poprawa bezpieczeństwa publicznego, efektywności energetycznej i energii odnawialnej, transportu publicznego, zarządzania opadami, ochroną przyrody i różnorodnością biologiczną, zdrowia i pomocy społecznej, wspierania grup w niekorzystnej sytuacji społecznej oraz zaangażowania obywatelskiego i przejrzystości.
Termin składania wniosków mija 16 grudnia 2024 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS