Między rokiem 2010 i 2013, z okazji zbliżających się obchodów 600-lecia lokacji miejskiej Krotoszyna, Poczet Wierzbięty z Krotoszyna wydał cztery publikacje poświęcone najdawniejszym dziejom naszego miasta. Każda z nich powstała dzięki finansowemu wsparciu krotoszyńskiego Urzędu Miejskiego w ramach otwartego konkursu ofert. W roku 2014, również dzięki wsparciu magistratu, trzy z nich doczekały się drugiego, poprawionego wydania.
Ponieważ nakład tych książeczek mimo dodruku był niewielki i dostępne są one teraz w zasadzie jedynie w bibliotekach, Poczet Wierzbięty w porozumieniu z krotoszyńskim Muzeum Regionalnym postanowił udostępnić je w formacie pdf. na muzealnej stronie internetowej. Zapraszamy Państwa na podróż w fascynujące początki XV stulecia.
Publikacje, które udostępniamy to wspomniane reedycje trzech pozycji:
„Crothoszino. Prawdziwe i legendarne początki Krotoszyna” – dziesięć wybranych i sfabularyzowanych krotoszyńskich legend, przeniesionych w czasy lokacji miasta. Treść podań opatrzono historycznymi komentarzami.
„Krotoszyn 1415” – publikacja poświęcona historii miasta w czasach lokacji, ale również życiu codziennemu jego mieszkańców, ich ubiorowi, diecie, tradycjom i obrzędom.
„Średniowieczna moda. Ubiór w czasach Wierzbięty z Krotoszyna” – album z sylwetkami reprezentantów grup społecznych zamieszkujących Krotoszyn na początku XV w. W książce zawarto detale dotyczące ubioru, wyposażenia oraz ciekawostki i niuanse związane ze średniowieczną modą.
Poczet Wierzbięty z Krotoszyna jest grupą rekonstrukcyjną i częścią Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Początki drużyny sięgają 2002 roku, gdy kilku krotoszyńskich pasjonatów średniowiecza związało się z kaliskim Bractwem Rycerskim. W roku 2003 utworzono Chorągiew Świętego Jerzego – oddział zamiejscowy kaliskiego Stowarzyszenia, a dwa lata później przekształcono ją w Poczet Wierzbięty z Krotoszyna. Drużyna zajmuje się jak najwierniejszą rekonstrukcją kultury materialnej, obyczajowości oraz składu osobowego pocztu rycerskiego, oddziału straży miejskiej, a także zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z przełomu XIV i XV wieku. Z czasem jej członkowie rozpoczęli również rekonstruowanie sylwetek żołnierzy 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS