Globalni giganci technologiczni (np. Google, Meta) korzystają z treści tworzonych przez dziennikarzy i publikowanych w mediach – wyświetlając przy naszych autorskich treściach reklamy, zarabiają gigantyczne kwoty. Big techy przejęły w Polsce już ok. 2/3 wydatków na reklamy internetowe, a wszystkim polskim mediom razem wziętym została 1/3. Stale wprowadzają usługi, które mają na celu utrzymanie użytkowników w ich ekosystemie, przez co nasze lokalne portale i serwisy tracą ruch, a w konsekwencji przychody. To prowadzi do jednego – do upadku lokalnych, polskich wydawców i redakcji. Media z całej Polski przystąpiły wspólnie do akcji, w której wzywamy polityków koalicji rządowej do uwzględniania w procesie implementacji unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market) o prawie autorskim i prawach pokrewnych postulatów wydawców, redakcji oraz dziennikarzy i dziennikarek. Przeczytaj apel >>
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w TVN24 pytana była o zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. – Każdy minister zdrowia chciałby, żeby obywatele jego państwa mniej nadużywali alkoholu, mniej pili alkoholu i nie palili papierosów w ogóle – odpowiedziała. Dodała, że to jest jej obowiązek, by podejmować działania, w tym “robić na początek niewielkie kroki” jak edukacja i promowanie zdrowego stylu życia.
Oceniła, że ludzie i tak nie przestaną ani pić, ani palić. – Dlatego uważam, że pan minister [finansów – PAP] – rozmawiałam z nim o tym, powinien zwiększyć akcyzę na alkohol i na papierosy – powiedziała ministra. Jak tłumaczyła, Ministerstwo Finansów “ma analizy, z których wynika jednoznacznie, że papierosy i mocny alkohol w Polsce, nie tylko mocny, są najtańsze w całej Europie”.
– Chciałbym, żeby polskie społeczeństwo, żebyśmy my wszyscy się cywilizowali, także, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Stacje benzynowe nie są od sprzedawania alkoholu, tylko benzyny – podkreśliła szefowa resortu zdrowia.
Wyższy podatek na alkohol i papierosy?
Leszczyna wyjaśniła, że nie chodzi o to, by całkowicie zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, ale należy wprowadzić tam ograniczenia. Poinformowała, że prace w Ministerstwie Zdrowia nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych (22-6 rano) są już na końcowym etapie.
Dopytywana o zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, którego wprowadzenie było zapowiadane na okres wakacyjny, przyznała, że proces legislacyjny się wydłuża. Ministra przypomniała, że do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła już informacja o projekcie nowelizacji ustawy, który zakazuje sprzedaży elektronicznych papierosów, zarówno jedno- jak i wielorazowych, które nie mają nikotyny, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.
– W tej ustawie także zakażemy sprzedaży takich papierosów przez internet i zakażemy ich reklamowania. Nie może tak być, że dzieci, młodzież i nawet ich rodzice myślą, że oni wdychają arbuza, a wdychają toksyczne substancje – dodała.
Szefowa MZ zwróciła uwagę, że wdrażana jest unijna dyrektywa zakazująca charakterystycznych aromatów w nowatorskich wyrobach tytoniowych. – Firmy tytoniowe, niestety, są bardzo sprytne, zarabiają bardzo dużo pieniędzy i natychmiast w każdą niszę potrafią wejść – stwierdziła Izabela Leszczyna.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS