Globalni giganci technologiczni (np. Google, Meta) korzystają z treści tworzonych przez dziennikarzy i publikowanych w mediach – wyświetlając przy naszych autorskich treściach reklamy, zarabiają gigantyczne kwoty. Big techy przejęły w Polsce już ok. 2/3 wydatków na reklamy internetowe, a wszystkim polskim mediom razem wziętym została 1/3. Stale wprowadzają usługi, które mają na celu utrzymanie użytkowników w ich ekosystemie, przez co nasze lokalne portale i serwisy tracą ruch, a w konsekwencji przychody. To prowadzi do jednego – do upadku lokalnych, polskich wydawców i redakcji. Media z całej Polski przystąpiły wspólnie do akcji, w której wzywamy polityków koalicji rządowej do uwzględniania w procesie implementacji unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market) o prawie autorskim i prawach pokrewnych postulatów wydawców, redakcji oraz dziennikarzy i dziennikarek. Przeczytaj apel >>
Czwartek jest dniem protestu polskich mediów. W akcji bierze udział ponad 350 redakcji i organizacji dziennikarskich. Protest dotyczy przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim, która nie uwzględnia propozycji zgłoszonej przez media. Nowelizacja wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy unijne (m.in. DSM – Digital Single Market).
Uczestnicy czwartkowego protestu apelują do Senatu o przegłosowanie poprawek do ustawy.
Dobra nowoczesna ustawa
Czy Senat zareaguje na akcję mediów i uwzględni proponowane postulaty? Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej senatorowie powinni przyjąć ustawę o prawie autorskim bez poprawek. Choć marszałkini – jak deklarowała w rozmowie z dziennikarzem TOK FM – zgadza się z założeniami protestu mediów, to uważa, że na realizację postulatów przyjdzie jeszcze czas.
– Ja bym postulowała to, żebyśmy przyjęli dyrektywę w takiej formie, w jakiej wyszła z Sejmu. Natomiast od 10 września na poważnie, żeby przez 2-3 miesiące przygotować dobrą, nowoczesną ustawę – powiedziała w rozmowie z Wawrzyńcem Zakrzewskim.
Jak dodała, dopiero taka ustawa miałaby uwzględnić postulaty wszystkich środowisk, nie tylko mediów, niezadowolonych z obecnie opracowywanych przepisów.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS