Resort zdrowia skierował do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia o sposobie ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W ramach przepisów przejściowych Fundusz zwiększy kwoty ryczałtu już od 1 lipca bieżącego roku o 1,09%.
– Sytuacja pandemiczna wpłynęła na ogólne obniżenie aktywności świadczeniodawców PSZ, co spowodowane było zarówno restrykcjami epidemicznymi jak i zmniejszoną skłonnością znacznej części pacjentów do korzystania z planowych świadczeń opieki zdrowotnej w omawianym okresie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy było powstanie zjawiska określanego mianem „długu zdrowotnego”, którego spłacenie wymaga obecnie istotnego zwiększenia liczby przyjęć pacjentów przynajmniej przez część świadczeniodawców PSZ – uzasadnia konieczność wprowadzenia zmian w sposobie ustalania ryczałtu dla placówek w sieci szpitali (PSZ).
Szpital Żywiec: Zapłaćcie nam za 300 proc. nadwykonań i pozwólcie nam leczyć ludzi!
Proponowane rozwiązanie polega na dodaniu do rozporządzenia przepisu, który umożliwi odpowiednie zwiększenie ryczałtu PSZ w bieżącym okresie rozliczeniowym, tym świadczeniodawcom, którzy – w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na świadczenia opieki zdrowotnej w okresie popandemicznym – wykonaliświadczenia w skali przekraczającej liczbę jednostek sprawozdawczych, stanowiącą podstawę ustalenia wysokości ryczałtu PSZ. Proponowany przepis upoważni zatem Narodowy Fundusz Zdrowia do odpowiedniego zwiększenia takim podmiotom kwot ryczałtu PSZ.
Minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia obowiązujące od 1 lipca 2024. Siatka płac medyków
Tym samym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 września 2017 r. w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 70 i 792) w § 3a dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. Zmiana zakresu działalności leczniczej, o której mowa w art. 136c ust. 4 ustawy, może dotyczyć wzrostu liczby świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w okresie styczeń–marzec 2024 r., ponad iloczyn 3/12 sumy liczby jednostek sprawozdawczych, będących podstawą ustalenia wysokości ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dla danego świadczeniodawcy w 2024 r. oraz liczby jednostek sprawozdawczych odpowiadających sumie kwot, o których mowa w § 3ba ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2023 r. 1194, 2186 i 2645 oraz z 2024 r. poz. 339, 730 i 843) przyznanych u tego świadczeniodawcy na 2024 r.”
Zgodnie z rekomendacją Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Fundusz powinien zwiększyć o 1,09% wolumen świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w formie ryczałtu PSZ, w celu skompensowania świadczeniodawcom wzrostu kosztów działalności spowodowanego inflacją oraz wzrostem kosztów wynagrodzeń personelu zatrudnionego na podstawie umów cywilnoprawnych.
W celu umożliwienia Funduszowi realizacji powyższej rekomendacji w projekcie wprowadza się przepis przejściowy, na mocy którego liczba jednostek sprawozdawczych, obliczana dla danego świadczeniodawcy na bieżący okres rozliczeniowy, obejmujący 2024 r., będzie mogła zostać zwiększona o 1,09 %. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia:
W okresie planowania obejmującym 2024 r. skorygowaną liczbę jednostek sprawozdawczych, obliczaną dla świadczeniodawcy l, na okres planowania, na dzień 30 czerwca 2024 r., koryguje się współczynnikiem 1,0109.
Konsultacje projektu nowelizacji rozporządzenia potrwają do 10 lipca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS