W sobotę 6 lipca o godzinie 16:00 w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się piąte spotkanie cyklu działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa, gdzie uczestnicy wspólnie pielęgnują ogród społeczny „Zegrodka w kastlikach”. W programie spacer po miejskiej zieleni z Agatą Berger-Połomską oraz warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki” z Małgorzatą Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Piąte spotkanie nowego cyklu działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa, który zainicjowaliśmy podczas Tyskiej Nocy Muzeów.
Co czeka podczas piątek spotkania wokół ogrodu społecznego „Zegrodka w kastlikach”?
Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Podczas piątego spotkania będziemy nie tylko doświadczać naszego wspólnego muzealnego ogródka, czyli zajmować się pielęgnacją roślin, ale i spojrzymy na niego w szerszym kontekście. To ciąg dalszy opowieści o księżnej Daisy, ziemi pszczyńskiej i historii terenu, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach.
Wspólnie z Agatą Berger-Połomską z Działu Historii Miasta wyruszymy na spacer po okolicznych ważnych miejscach i terenach zielonych. Będzie to nie tylko przyjemność, ale i wyjątkowa okazja do pogłębiania wiedzy na temat lokalnej historii, miejskich terenów zielonych oraz bogatej roślinności porastającej Stare Tychy. Nie zabraknie formy warsztatowej, także dla najmłodszych. Odwiedzi nas Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie, która poprowadzi warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki” – stworzymy obrazy z zebranych kwiatów i liści, czyli dzieła sztuki, które każdy będzie mógł zabrać ze sobą.
Kto może dołączyć do działań wokół ogrodu społecznego „Zegrodka w kastlikach”?
Zachęcamy do uczestnictwa mieszkanki i mieszkańców Tychów w każdym wieku, także tych najmłodszych – zawsze doceniamy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Liczymy również na członkinie i członków najbliższej, dzielnicowej i osiedlowych, społeczności ze Starych Tychów, osiedli A i B. To okazja, żeby mieć wpływ na ostateczny kształt okolicznej oazy zieleni – miejsca przyjemnego, bezpiecznego i dostępnego dla każdej i każdego.
Co czeka podczas kolejnych spotkań wokół ogrodu społecznego „Zegrodka w kastlikach”?
W trakcie kolejnych dwóch sobotnich spotkań (w lipcu i wrześniu 2024 roku), będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Przed nami zwiedzanie, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. A Natalia Sitko, muzealna edukatorka, podczas każdego ze spotkań zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych. Wreszcie, wspólnie zasadzimy rośliny, by potem zaopiekować się wspólnym ogrodem. Finałem będzie wspólny piknik. Ogrodem społecznym opiekują się muzealni ogrodnicy: Natalia Sitko (Dział Edukacji i Promocji) i Jakub Skucha (Dział Etnologii).
Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS