Każdy, kto w domu jednorodzinnym chce mieć prąd i światło musi pamiętać o obowiązku dokonywania przeglądu instalacji elektrycznej w domu. Jest to nakazane przez prawo budowlane, ale przede wszystkim dla zwiększenia bezpieczeństwa domowników. Jak często potrzebna jest kontrola instalacji elektrycznej i w jaki sposób przebiega?
Po co robić przegląd elektryczny domu?
Przeglądy elektryczne domów zwiększają bezpieczeństwo i efektywność energetyczną budynku. Najważniejszym powodem kontroli instalacji elektrycznej jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom domu. Uszkodzone przewody, niewłaściwie zainstalowane gniazdka czy przegrzewające się obwody mogą prowadzić do pożarów i porażenia prądem. Regularne kontrole uchronią przed awarią instalacji elektrycznej i ryzykiem uszkodzenia sprzętu elektrycznego.
Regularnie sprawdzana instalacja działa bardziej efektywnie. Wykrywanie i naprawa problemów takich jak nieszczelności w obwodach czy przestarzałe urządzenia może znacząco obniżyć zużycie energii. To nie tylko przekłada się na niższe rachunki za prąd, ale również mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Aktualny przegląd zwiększa wartość budynku na rynku nieruchomości. Potencjalni kupcy zwracają uwagę na stan techniczny instalacji elektrycznych.
Jak często robić przegląd instalacji elektrycznej w domu?
Obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznych dotyczą wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych i zarządców budynków i powinny być wykonywane co 5 lat. Są jednak szczególne sytuacje, kiedy stan instalacji sprawdza się częściej:
- przed sprzedażą nieruchomości kupujący mogą zażądać aktualnego certyfikatu bezpieczeństwa. W przypadku wykrycia usterki instalacji elektrycznej obowiązek naprawy leży po stronie sprzedającego;
- po dużych remontach, kiedy zostaną wprowadzone zmiany w instalacji, przegląd powinien być przeprowadzony natychmiast po zakończeniu prac;
- po awarii;
- w starych budynkach, szczególnie tych z instalacjami elektrycznymi starszymi niż 30 lat, sprawdzenie, czy wszystko działa poprawnie, zalecane jest częściej, np. co 3 lata;
Na częstotliwość przeglądów instalacji elektrycznej wpływa też sprawność urządzeń i ich moc. Jeśli mamy do czynienia z intensywną eksploatacją urządzeń, to zużycie jest większe. To częściej dotyczy obiektu budowlanego służącego jako fabryka, jednak w domach jednorodzinnych też się zdarza.
Co jest sprawdzane podczas przeglądu instalacji elektrycznej?
Przegląd elektryczny domu to kompleksowa ocena stanu technicznego instalacji w domu, której podlega:
- stan izolacji przewodów, gniazd i uziemień instalacji,
- skrzynka bezpiecznikowa – sprawdzenie, czy bezpieczniki są odpowiednio zamontowane i czy nie ma śladów przepalenia,
- urządzenia elektryczne takie jak lampy, wentylatory, ogrzewacze itp.
Wykonuje się też niezbędne pomiary, które określają zużycie instalacji. Jeśli badanie instalacji elektrycznej wykaże awarię konieczna może być nawet wymiana instalacji elektrycznej.
Jak wypełnić dokumenty po przeglądzie?
Po sprawdzeniu stanu technicznego konieczne jest wypełnienie wymaganych dokumentów przez uprawnionego specjalistę (jak elektryk Wrocław). W protokole pomiarowym muszą znaleźć się wszystkie parametry i ewentualne informacje o wykrytych usterkach.
Regularne przeprowadzanie przeglądów zmniejsza ryzyko porażenia prądem i chroni sprzęt, ale jest też wymogiem, jeśli po wypadku chcemy otrzymać odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej. Dlatego właściciele domów jednorodzinnych powinni zawsze mieć aktualny przegląd instalacji elektrycznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS