Przed laty w murach szpitala w Otwocku rozgrywało się wiele ludzkich tragedii. Historia tego miejsca do dziś przyprawia o ciarki i mrozi krew w żyłach. Co więcej, wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Śmiałkowie, którzy mieli odwagę zwiedzić budynek po zmroku, mówią o wałęsających się tu udręczonych duszach zmarłych.
Opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku. Jego historia mrozi krew w żyłach
Szpital psychiatryczny w Otwocku zbudowano w 1907 roku, a jego oficjalne otwarcie odbyło się rok później. Od tamtego czasu funkcjonował jako Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów “Zofiówka”. W 1935 roku budynek mieścił już 275 pacjentów, którymi się opiekowano, i stał się największym sanatorium w mieście.
W 1940 roku wszystko się zmieniło. Niemcy utworzyli na okupowanym terenie getto i zajęli szpital. Nazistowski lekarz Jost Walbum stosował tam okrutne praktyki, a ludzie umierali z głodu i zimna. Dwa lata później, podczas likwidacji getta, Niemcy zastrzelili około 140 pacjentów, lekarzy i pielęgniarek, a resztę wywieźli do Treblinki. Ślady po kulach można zauważyć na ścianach budynku. Po II wojnie światowej Zofiówka pełniła rolę sanatorium dla gruźlików. Dopiero w połowie lat 80. XX wieku znów zaczęto tam leczyć choroby psychiczne, głównie uzależnienia u dzieci i młodzieży.
Nawiedzony szpital psychiatryczny Zofiówka. Krążą plotki, że duchy rozgościły się tam na dobre
Mroczne wydarzenia w Zofiówce działają na wyobraźnię. Jednak czy tylko? Odwiedzający mówią, że nocą słychać tu jęki i płacz, a korytarzami przechadza się duch zakonnicy cierpiącej na schizofrenię, która w murach tych popełniła samobójstwo. Historia głosi, że miała być na tyle uciążliwa, że trzeba było wezwać egzorcystę, który odprawi rytuał i przegna ją z budynku. Jak twierdzą niektórzy – bezskutecznie. Osoby odwiedzające opuszczony szpital w dzień, przyznają, że wyczuwalna jest tu jakaś dziwna, mroczna energia i nie sposób pozbyć się ciarek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS