A A+ A++

Uprawnienia w zakresie wystawiania recept na bezpłatne leki w programach skierowanych do pacjentów powyżej 65 r. ż. i poniżej 18 r. ż., zostaną rozszerzone – wynika z opublikowanego projektu nowelizacji ustawy MZ.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został skierowany do opiniowania.

Nowelizacja prawa dąży “w kierunku wyeliminowania problemu obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia. Ograniczenia te sprowadzają się do tego, że tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki posiadają ww. uprawnienia preskrypcyjne” – czytamy w uzasadnieniu. Jak podkreśla resort, problem ten ogranicza dostęp pacjentów do darmowej farmakoterapii.

Do wystawiania recept na bezpłatne leki, środki lub wyroby w programach skierowanych do pacjentów 65+/18- jest m.in. lekarz, przy czym nie każdy, a tylko ten, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w jednym z trzech zakresów: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Uprawniony do wystawiania ww. recept jest również tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz określone pielęgniarki.

MZ nowelizując przepisy sprawi, że uprawnioną do wystawiania recept na darmowe leki, środki lub wyroby, będzie osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji  wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego i jeżeli prawo to zapisano w przepisach regulujących zasady wykonywania danego zawodu medycznego. Tym samym receptę taką będzie mógł przepisać lekarz przyjmujących prywatnie (bez jakichkolwiek umów z NFZ). Tak samo z nowego brzmienia zapisów skorzystają lekarze udzielający świadczeń zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej, itd.

Koniec z określaniem uprawnień na recepcie przez lekarzy

Resort zdrowia za rozwiązuje także “problem konieczności określania ww. uprawnienia na recepcie przez wystawiającego”. Jak zauważa resort w e-recept istnieje możliwość wprowadzenia stosunkowo prostych rozwiązań technicznych., które w sposób zautomatyzowany wskażą uprawnienia w oparciu o prosto weryfikowalny wiek. Nie będzie więc konieczne zamieszczanie na recepcie odpowiedniego kodu uprawnienia dodatkowego (to jest kodu „DZ” albo „S”).

System sam zweryfikuje wiek pacjenta i podczas realizacji recepty uwzględni dane uprawnienie przy wyliczaniu wysokości dopłaty.

Planowany termin przyjęcia projektu to III kwartał 2024 roku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSulęcińscy policjanci zatrzymali osoby podejrzane o brutalne pobicie
Następny artykułPolicjanci promowali bezpieczne zachowania nad wodą