Na polu wspierania irlandzko-polskich koneksji gospodarczych aktywny jest Patrick Haughey, irlandzki ambasador w Warszawie. Odwiedza różne polskie miasta osobiście lub wysyła tam swoich współpracowników, jak np. Brendan Farrell, który w dniach 11-13 czerwca wziął udział w wizycie studyjnej w województwie kujawsko-pomorskim zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą. Podczas tej wizyty zapoznał się z możliwościami gospodarczymi regionu, uczestnicząc w spotkaniach z przedstawicielami samorządu województwa, Biura Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej, biura Izby Przemysłowo-Handlowej, uczelni wyższych w Toruniu i Bydgoszczy, Bydgoskiego Parku Przemysłowego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz wiodących firm z tego regionu Polski.
Dość zaniedbanym, a z pewnością wartym „uprawy” obszarem jest polsko-irlandzkie partnerstwo gmin, miast i regionów. Jedynie 4 polskie miejscowości uczestniczą w tego typu zależnościach i czerpią z nich lub czerpały pewne korzyści. Są to, odpowiednio partner w Polsce i odpowiednik w Irlandii: Malbork i Kilkenny, Kolbuszowa i Cobh, Chojna i Bundoran (w ramach tzw. Douzelage) oraz Strzyżów i Cashel (w ramach Charter of European Rural Communities, czyli Karty Europejskich Wspólnot Wiejskich).
Prezydencje Polski i Irlandii w UE
W najbliższych dwóch latach kalendarzowych w sumie oba kraje będą łącznie aż przez rok dzierżyć prezydencję Unii Europejskiej. Najpierw Polska – w pierwszej połowie 2025 roku – i później Irlandia – w drugiej połowie 2026 roku. Bez wątpienia będzie to czas, który nie tylko cała Unia, ale i oba państwa powinny wykorzystać do wzmocnienia więzi gospodarczych.
Czytaj więcej
Polska i Irlandia wchodzą w 2024 rok w dobrych relacjach handlowych
Ostatnio polsko-irlandzkie stosunki gospodar … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS