A A+ A++

Janusz Tracewski urodził się 27 czerwca 1936 roku w Adampolu (w pobliżu Nowogródka w Białorusi). Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się z rodziną do Milicza. W wieku 20 lat podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Trenował już wtedy zapasy i największe sukcesy w karierze zawodniczej świętował na mistrzostwach Polski. W stylu wolnym został mistrzem kraju w wadze 79 kg w 1959 roku. W 1958 i 1961 roku sięgał po srebrny medal w stylu klasycznym w wadze 73 kg. 

Zobacz wideo Co dalej z Lewandowskim? “To brzmi jak kiepski żart”

Janusz Tracewski przyczynił się do zdobycia aż 56 medali przez polskich zapaśników

“Z przykrością informujemy, że zmarł Janusz Tracewski – jeden z najwybitniejszych trenerów w polskim sporcie, trener 100-lecia polskich zapasów w stylu klasycznym” – przekazano na profilu Polskiego Związku Zapaśniczego. 

“Po ukończeniu studiów na AWF w Warszawie, został trenerem zapasów w Gwardii Warszawa od 1963 do 1969 roku, a od 1969 do 1980 roku prowadził kadrę narodową w zapasach w stylu klasycznym. Pod jego kierownictwem, polskie zapasy zaczęły odnosić wielkie sukcesy, w sumie zdobywając 56 medali na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy” – czytamy w biogramie legendarnego szkoleniowca.

Po zakończeniu kariery trenerskiej Janusz Tracewski był m.in. szefem misji olimpijskich w Polskim Komitecie Olimpijskim. “Za swoje osiągnięcia, został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski: Krzyżem Kawalerskim (1972), Krzyżem Oficerskim (1976) i Krzyżem Komandorskim (1988). W 2017 roku został uhonorowany miejscem w Galerii Sławy Polskich Zapasów” – dodano.

Janusz Tracewski zmarł 29 kwietnia 2024 roku w Warszawie. Miał 88 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKopie pocztówek dawnego Słupska – wystawa w Herbaciarni
Następny artykuł“Legia mnie zniszczyła”. Teraz znalazł nową pracę. I to gdzie!