Komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w czwartek 27 czerwca przekazała Ministerstwu Klimatu i Środowiska dezyderat w sprawie systemu kaucyjnego w Polsce. Zebrano w nim uwagi oraz apel m.in. o przesunięcie uruchomienia systemu kaucyjnego z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. oraz rezygnację z wymaganych poziomów zbiórki opakowań i nakładania kar za brak zebrania ustalonych poziomów dla puszek i butelek szklanych w 2025 r.
System kaucyjny nie zostanie opóźniony i nie obejmie opakowań po mleku
Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska podczas podkomisji stałej gospodarki i infrastruktury komunalnej 26 czerwca powiedziała, że nie widzi powodu, aby opóźniać system kaucyjny. Potwierdziła takie stanowisko także 27 czerwca. W kwestii rezygnacji z wymaganych poziomów zbiórki i nakładania kar w przypadku nieosiągnięcia ustalonych poziomów zbiórki dla puszek i butelek szklanych w 2025 r. wiceminister uznała ten pomysł za niedopuszczalny. Według niej wyłączenie z systemu kaucyjnego puszek i butelek szklanych kłóci się z koncepcją wdrożenia systemu kaucyjnego.
Wiceminister Anna Sowińska przekazała natomiast, że prawdopodobnie z systemu kaucyjnego wyłączone zostaną opakowania po mleku i produktach mlecznych, czyli np. jogurtach. Nie będą także dla nich wymagane poziomy zbiórki. Te zgodnie z aktualnym projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi miały być objęte systemem od 2026 r.
Czytaj więcej
Samorządy nie są odpowiedzialne za odpady z systemu kaucyjnego
Leszek Świętalski, dyrektor biura w Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zwracał natomiast uwagę, że nie ma żadnych podstaw prawnych, aby samorządy były odpowiedz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS