A A+ A++

Kierowcy mogą już korzystać z nowego węzła drogowego na zakopiance w Gaju. Kluczową częścią inwestycji jest ponad 120-metrowej długości wiadukt, który łączy ul. Widokową i Zadziele i ułatwił przejazd między dwiema częściami miejscowości.

Nowy węzeł to poza wiaduktem także dodatkowe pasy na samej zakopiance, pozwalające na płynne włączanie się do ruchu i na bezpieczny zjazd w ul. Widokową i ul. Zadziele. – To szczególnie ważne w miejscu, w którym zgodnie z danymi Generalnego Pomiaru Ruchu 2021 każdego dnia przejeżdża średnio prawie 60 tysięcy pojazdów. W latach 2015-2022 doszło tam do 15 wypadków, w ośmiu brali udział piesi. W wypadkach zginęły cztery osoby – podkreśla Monika Skrzydlewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wiadukt ma znaczenie zarówno dla ruchu lokalnego, jak i tranzytowego. Mieszkańcy mogą teraz sprawnie i bezpiecznie poruszać się między wschodnią i zachodnią częścią Gaju. Kierowcy jadący zakopianką również odczują poprawę. Zniknęło niebezpieczne, kolizyjne skrzyżowanie, gdzie wydarzyło się w ostatnich latach wiele wypadków.

Poza samym węzłem GDDKiA wybudowała też 750 m chodnika i nową kanalizację deszczową, przebudowała też podziemne sieci. Koszt budowy to prawie 32 mln zł.

Modernizacja zakopianki

Poza węzłem w Gaju GDDKiA realizuje jeszcze pięć inwestycji, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i warunków przejazdu na zakopiance między Krakowem a Myślenicami.

W Krzyszkowicach i Myślenicach powstają nowe, bezkolizyjne skrzyżowania. Na pierwszym z nich powstanie tunel pod zakopianką, na drugim – wiadukt pozwalający na szybki i bezpieczny przejazd do miasta. Razem z budową wiaduktu w Myślenicach przygotowywana jest też kładka dla pieszych. Kolejne powstają w Mogilanach i Głogoczowie. W Libertowie, do 2027 roku, powstaną następne trzy kładki w ramach przebudowy zakopianki związanej z budową tunelu na Górze Libertowskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędzie nowy samochód dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach
Następny artykułSzukamy piłkarskich diamentów! Akcja “Ty też masz szansę” [NA ŻYWO]