A A+ A++

Wrocławski „zielony szpital” to projekt Zuzanny Rzemińskiej, która w ramach pracy magisterskiej opracowała wykorzystanie różnych systemów oszczędzania wody i energii w takich placówkach medycznych. To rozwiązania, które niemal każdy szpital mógłby realnie zastosować – zapewnia autorka.

– Już na etapie studiów inżynierskich interesowałam się tematyką instalacji dualnych, odzyskiem energii ze ścieków oraz wszelkimi metodami, które będą miały na celu ekologiczną, ale i również finansową oszczędność. Postanowiłam wykorzystać moje zainteresowania i kontynuować rozszerzanie wiedzy w wybranym temacie, a moim celem było stworzenie „zielonego szpitala”, który znajduje się we Wrocławiu – mówi Zuzanna Rzemińska, absolwentka Politechniki Wrocławskiej.

Skąd taki pomysł?

Praca „Instalacja sanitarne w obiekcie szpitalnym z wykorzystaniem różnych systemów oszczędzania wody i energii” powstała pod opieką dr. inż. Wojciecha Cepińskiego z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza Politechniki Wrocławskiej. Podjęte w pracy zagadnienia obejmują ochronę życia i zdrowia człowieka, jak również dbałość o środowisko naturalne i ograniczanie śladu węglowego. Wszystkie wybrane rozwiązania w zakresie projektowanych instalacji, poza kwestiami bezpieczeństwa personelu medycznego i pacjentów, zapewniają wysoką efektywność energetyczną budynku poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii opartych na odnawialnych źródłach energii oraz oszczędności wody pitnej dzięki zbieraniu i wykorzystywaniu wody deszczowej i pozwalają na funkcjonowanie w warunkach zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego zarówno obecną, jak i przyszłymi pandemiami.

Przeanalizowane i zaproponowane rozwiązania są uniwersalne i z powodzeniem mogą być wykorzystane w nowoprojektowanych jak i, po analizie technicznej, w istniejących obiektach służby zdrowia i nie tylko. Dzięki postępowi technicznemu i rozwojowi technologii to co kiedyś było nieosiągalne, dziś staje się codziennością i może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia ludności oraz ograniczenia zużycia wody i energii, redukcji emisji zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla, i ogólnej poprawy jakości powietrza w mieście – wskazuje dr inż. Wojciech Cepiński.

Jak to dokładnie działa?

Zuzanna Rzemińska chciała przede wszystkim maksymalnie wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł oraz przeanalizować rozwiązania, które byłyby najbardziej adekwatne dla tak wyjątkowego budynku, jakim jest szpital, a w końcowym etapie stworzyć projekt instalacji sanitarnych. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. zagospodarowanie wody deszczowej poprzez zasilanie misek ustępowych oraz pralek, zagospodarowanie przelewu ze zbiornika magazynującego wodę deszczową do instalacji tryskaczowej w celu podlewania zieleni, zastosowanie wymienników przeciwprądowych pod natryskami, które umożliwiają wstępne podgrzanie wody, dzięki przepływającym ściekom szarym oraz paneli fotowoltaicznych zasilających urządzenia w instalacji, ale również akumulator, który spowoduje niezależność instalacji.

– Czy było łatwo? Oczywiście, że nie. Największym wyzwaniem było poznanie oraz sprostanie wszystkim wymaganiom, jakie musi spełniać każdy szpital, który jest przecież nie tylko placówką medyczną, ale i miejscem pracy – podkreśla absolwentka Politechniki Wrocławskiej.

– W niektórych istniejących obiektach mogą pojawić się pewne ograniczenia natury technicznej i architektonicznej, również koszty inwestycyjne dla takich rozwiązań będą wyższe, za to eksploatacyjne się obniżą, a dodatkowo przyniosą korzyści, których nie sposób wyceniać tylko finansowo. W obliczu zmian klimatu i wynikających z nich zagrożeń należy wykorzystać potencjał tkwiący w zielonej transformacji i podjąć kroki, które będą w stanie zapewnić uzyskanie niezależności energetycznej w dającej się przewidzieć niedalekiej przyszłości – dodaje dr inż. Wojciech Cepiński.

Co z wdrożeniem projektu w życie?

– Rezultatem moich badań było stworzenie projektu instalacji sanitarnych, który w maksymalnym stopniu wykorzystuje potencjał odnawialnych źródeł, a w drugiej kolejności inne podstawowe źródła – dodaje Zuzanna Rzemińska, która za swoją pracę zdobyła II miejsce w XXI edycji konkursu Wrocławska Magnolia. Nagradzane są w nim prace magisterskie opisujące projekty mogące poprawić jakość życia mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen zakaz nie spodoba się Putinowi i Łukaszence
Następny artykułWspomnienia z jubileuszowego Święta Bytomia: trzy dni muzyki i zabawy dla tysięcy mieszkańców