Egipsko-włoska misja archeologiczna pracująca w okolicy mauzoleum Aga Chana w Egipcie dokonała nowego odkrycia. Odsłonięto 33 nieznane wcześniej grobowce, a wraz z nimi udało się poznać tajemnice pochowanych tam osób.
Mauzoleum Aga Chana III, jednego z imamów — szyickiego duchownego, mieści się na zachodnim brzegu Nilu w Asuanie w Egipcie. W jego okolicy od lat trwają badania archeologiczne.
Wykopaliska archeologiczne doprowadziły już do kilku ciekawych odkryć, m.in. kilka lat temu odsłonięto wykute w skale dwa grobowce z okresu późnego, poczyniono też wiele innych ustaleń. Teraz do zbioru tych znalezisk dołączają aż 33 dopiero co odkryte grobowce. Badaczom udało się już ujawnić wiele tajemnic związanych z życiem i śmiercią pochowanych tam niegdysiejszych mieszkańców tych terenów.
33 nieznane wcześniej badaczom grobowce rodzinne pochodzą z okresu późnego (747-332 lat p.n.e.) i grecko-rzymskiego (od 332 p.n.e. do IV w. n.e.). Archeolodzy ustalili już, że pochówki zawierają mumie i przedmioty związane z rytuałami pogrzebowymi.
Odkrycie daje nowy wgląd w historię regionu i choroby panujące w tamtych czasach. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa poinformowało, że analiza antropologiczna wykazała, iż ok. 30-40 proc. zmarłych stanowiły niemowlęta, dzieci lub młodzież.
Szczególnie ciekawym znaleziskiem jest pochówek zawierający splecione szczątki osoby dorosłej i dziecka. Zmarli „skleili się” w jedno prawdopodobnie pod wpływem specyfików do balsamowania zwłok. Misja egipsko-włoska planuje przeprowadzić dalsze badania w celu ustalenia związku między obiema osobami oraz tego, co zostało użyte do konserwacji ich ciał. Na podstawie bada … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS