Nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreśla, że 2,6 mln zgonów rocznie można przypisać spożyciu alkoholu, co stanowi 4,7% wszystkich zgonów, a 0,6 mln zgonów jest skutkiem używania substancji psychoaktywnych.
Warto zauważyć, że w najnowszym raporcie WHO, wśród mężczyzn odnotowano 2 mln zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu i 0,4 mln zgonów spowodowanych narkotykami.
Globalny raport WHO o stanie zdrowia i leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych , zawiera kompleksową aktualizację opartą na danych z 2019 r. na temat wpływu używania alkoholu i narkotyków na zdrowie publiczne oraz sytuacji związanej ze spożywaniem alkoholu i leczeniem zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych na całym świecie.
Z raportu wynika, że na całym świecie około 400 mln ludzi cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu i narkotyków. Z tego 209 mln ludzi żyło z uzależnieniem od alkoholu.
– Używanie substancji psychoaktywnych poważnie szkodzi zdrowiu jednostki, zwiększając ryzyko chorób przewlekłych, problemów ze zdrowiem psychicznym i tragicznie powodując miliony możliwych do uniknięcia zgonów każdego roku. Stanowi to duży ciężar dla rodzin i społeczności, zwiększając narażenie na wypadki, obrażenia i przemoc – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. – Aby zbudować zdrowsze, bardziej sprawiedliwe społeczeństwo, musimy pilnie zobowiązać się do odważnych działań, które zmniejszą negatywne konsekwencje zdrowotne i społeczne spożywania alkoholu oraz sprawią, że leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych będzie dostępne i niedrogie – dodał.
W raporcie podkreślono pilną potrzebę przyspieszenia działań na całym świecie w kierunku osiągnięcia celu 3.5 celu zrównoważonego rozwoju (SDG) do roku 2030 poprzez ograniczenie spożycia alkoholu i narkotyków oraz poprawę dostępu do wysokiej jakości leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
Nowoczesne leczenie uzależnień to przede wszystkim psychoterapia
Konsekwencje zdrowotne spożycia alkoholu
Pomimo pewnego spadku współczynnika zgonów spowodowanych alkoholem od 2010 r., ogólna liczba zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu pozostaje niedopuszczalnie wysoka i w 2019 r. wyniosła 2,6 mln, przy czym najwięcej zgonów odnotowano w regionie europejskim i afrykańskim.
Wskaźniki zgonów z powodu spożycia alkoholu, przypadające na litr spożytego alkoholu, są najwyższe w krajach o niskich dochodach, a najniższe w krajach o wysokich dochodach. Szacuje się, że spośród wszystkich zgonów związanych z alkoholem w 2019 r. 1,6 mln zgonów było spowodowanych chorobami niezakaźnymi, w tym 474 000 zgonów z powodu chorób układu krążenia i 401 000 z powodu raka.
Około 724 000 zgonów było spowodowanych obrażeniami, takimi jak wypadki drogowe, samookaleczenia i przemoc interpersonalna. Kolejne 284 000 zgonów było związanych z chorobami zakaźnymi. Na przykład wykazano, że spożycie alkoholu zwiększa ryzyko transmisji HIV w wyniku zwiększonego ryzyka niezabezpieczonego seksu oraz zwiększa ryzyko zakażenia gruźlicą i śmiertelności z jej powodu poprzez tłumienie szerokiego zakresu odpowiedzi immunologicznych.
Atakuje mężczyzn 8 razy częściej niż kobiety. Przyczyny: palenie papierosów, picie alkoholu, wirus HPV. Czym jest rak krtani?
Najwyższy odsetek (13%) zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu w 2019 r. dotyczył młodych ludzi w wieku 20–39 lat.
Trendy w spożyciu alkoholu
Całkowite spożycie alkoholu na osobę w populacji światowej nieznacznie spadło z 5,7 litra w 2010 r. do 5,5 litra w 2019 r. Najwyższy poziom spożycia na osobę w 2019 r. odnotowano w Regionie Europejskim WHO (9,2 litra) i Regionie Ameryk (7,5 litra).
Poziom spożycia alkoholu na osobę wśród pijących wynosi średnio 27 gramów czystego alkoholu dziennie, co mniej więcej odpowiada dwóm lampkom wina, dwóm butelkom piwa (33 cl) lub dwóm porcjom mocnych alkoholi (4 cl). Ten poziom i częstotliwość picia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem licznych schorzeń i związanej z nimi śmiertelności i niepełnosprawności.
W 2019 r. 38% osób spożywało sporadycznie duże ilości alkoholu, definiowane jako wypicie co najmniej 60 g czystego alkoholu raz lub więcej w poprzednim miesiącu, co w przybliżeniu odpowiada 4–5 kieliszkom wina, butelkom piwa lub porcjom piwa duchy. Wśród mężczyzn powszechne było ciągłe, intensywne picie.
Globalnie 23,5% wszystkich 15–19-latków deklarowało, że jest osobą spożywającą alkohol. Wskaźniki obecnego picia były najwyższe wśród 15–19-latków w regionie europejskim (45,9%), a następnie w obu Amerykach (43,9%).
Luka w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji
Istnieją skuteczne opcje leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji, ale zasięg leczenia pozostaje niewiarygodnie niski. Odsetek osób mających kontakt z usługami leczenia uzależnień wahał się od mniej niż 1% do nie więcej niż 35% w 2019 r.
Większość ze 145 krajów, które dostarczyły dane do WHO, nie miała określonej linii budżetowej ani danych na temat wydatków rządowych na leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji. Chociaż grupy wzajemnej pomocy i wsparcia rówieśniczego są przydatnymi zasobami dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji, prawie połowa krajów odpowiadających zgłosiła, że nie oferują takich grup wsparcia dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji.
– Napiętnowanie, dyskryminacja i błędne przekonania na temat skuteczności leczenia przyczyniają się do tych krytycznych luk w świadczeniu usług terapeutycznych, a także do utrzymującego się niskiego priorytetowego traktowania zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez agencje zdrowia i rozwoju – zauważa w swoim raporcie WHO.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS