Wynagrodzenie adwokata często jest podstawowym kryterium, które decyduje o wyborze danego adwokata przez klienta.
Kryterium wyboru adwokata
Praktyka pokazuje, że im niższe to wynagrodzenie, tym większa szansa na zlecenie sprawy przez klienta adwokatowi. Kryterium ceny często decyduje o wyborze profesjonalnego pełnomocnika w większym stopniu niż wiedza posiadana przez adwokata, jego doświadczenie czy czas, który poświęci on zleconej mu sprawie. W sporej części przypadków pomijane jest, że niższa cena nie zawsze wiążę się z odpowiednią jakością świadczonych usług (co oczywiście nie oznacza, że musi to być regułą). Nie od dziś wiadomo przecież, że „jakość kosztuje”, co widoczne jest zwłaszcza na rynku towarów wszelkiej maści.
Oszczędność taka na początkowym etapie (etapie wyboru pełnomocnika) może w konsekwencji odbić się na sposobie prowadzonego postępowania, a więc ostatecznie wpłynąć także na jego wynik. Negatywny wynik postępowania to dla klienta nie tylko pieniądze „stracone” na wynagrodzenie adwokata, ale też wszystkie finansowe i pozafinansowe skutki jakie wiążą się z przegraniem sprawy – choćby na przykład nieotrzymanie pieniędzy, których klient dochodził pozwem złożonym w sądzie. Czy w związku warto oszczędzać na wynagrodzeniu adwokata? Jakiego rodzaju sposoby rozliczeń funkcjonują w tej branży? Czym kierować się przy wyborze pełnomocnika? O tym w dalszej części tekstu.
Czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia adwokata
Wynagrodzenie adwokata zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy, przedmiotu i rodzaju sprawy zlecanej adwokatowi, nakłady pracy adwokata potrzebnego do skutecznego wykonania przyjętego zlecenia, jak również aktualnej sytuacji panującej na rynku, na którym działa dany adwokat.
Istnieje wiele gałęzi oraz dziedzin prawa. Z tego powodu nie każdy adwokat jest w stanie poprowadzić każdego rodzaju sprawę. Niektóre z tych gałęzi czy dziedzin prawa są bardziej „popularne” wśród adwokatów, jeżeli chodzi o posiadanie przez adwokatów wiedzy i znajomości z tych gałęzi czy dziedzin prawa – inne są „popularne” zdecydowanie mniej. Powoduje to, że im trudniej znaleźć specjalistę z danej „wąskiej” dziedziny prawa tym jego usługi mogą być droższe niż specjalisty z dziedziny „popularnej”. Oczywiście w ramach każdej dziedziny (nawet tych „popularnych”) zróżnicowanie cenowe bywa niekiedy bardzo duże.
Na wysokość wynagrodzenia wpływa również „ciężar gatunkowy” sprawy czy też wysokość dochodzonych przez klienta roszczeń, co wynika choćby tylko z wyższego poziomu odpowiedzialności adwokata za ewentualne nienależyte wykonanie przez niego umowy. Odpowiedzialność ta będzie wyższa, np. w sprawie, której przedmiotem sporu jest jeden milion złotych niż w sprawie o jeden tysiąc złotych.
Poza wiedzą posiadaną przez adwokata, „towarem”, który oferuje adwokat klientowi jest także czas, który poświęca adwokat zleconej mu sprawie i klientowi. Im więcej czasu adwokat poświęca sprawie zleconej mu przez klienta, tym wynagrodzenie adwokata będzie wyższe. A czas ten to nie tylko rozmowy i osobiste spotkania z klientem czy udział adwokata w rozprawach czy posiedzeniach, czyli to co klient bezpośrednio widzi. To także czynności najbardziej czasochłonne, tj. zapoznawanie się z materiałami sprawy, dokumentami, dokonywanie często skomplikowanych analiz prawnych, sporządzanie pism, umów, których to działań bezpośrednio klient nie widzi, a jedynie ogląda już ich gotowe efekty. Działania te stanowią najbardziej czasochłonną część pracy każdego prawnika, a co za tym idzie wpływają istotnie na wysokość wynagrodzenia adwokata.
Niewątpliwe też na ceny usług prawnych wpływają czynniki pozaprawne, tj. głównie aktualna sytuacja na rynku, na którym działa dany adwokat, tj. aktualna poziom cen usług i towarów na tym rynku, w tym na rynku lokalnym (wyższe ceny usług w mieście wojewódzkim niż w małych miejscowościach).
Z punktu widzenia klienta istotne jest, aby regulacje zawarte w umowie pomiędzy adwokatem a klientem dotyczące wynagrodzenia adwokata były dla klienta jasne, zrozumiałe i nie budziły żadnych wątpliwości. Jasność taką daje zawsze umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy adwokat gdynia a klientem. W interesie klienta jest bowiem wiedzieć za co konkretnie płaci i ile za to płaci. Oczywiście nie oznacza to, że w umowie zawsze zostanie wskazana konkretna i kompletna kwota wynagrodzenia jaką klient poniesie w ramach udzielonego adwokatowi zlecenia. W wielu wypadkach ustalenie tej kwoty na początkowym etapie współpracy nie jest możliwe. W takich wypadkach ważne jest, aby żadnych wątpliwości klienta nie budził sposób ustalania tego wynagrodzenia.
Sposoby ustalania wynagrodzenia adwokata
W branży usług prawnych funkcjonuje klika podstawowych sposobów rozliczeń i ustalania wynagrodzenia pełnomocnika, tj. wynagrodzenie:
- ryczałtowe;
- ustalone w oparciu o stawkę godzinową;
- za uzyskanie pozytywnego wyniku w sprawie (tzw. „success fee”);
- za dokonanie poszczególnych, konkretnych czynności.
Nie wyklucza to ustalenia także innych sposobów rozliczeń z pełnomocnikiem, jak również ustalenia w ramach jednej umowy sposobu wynagrodzenia adwokata, który będzie „mieszanką” dwóch lub większej ilości sposobów ustalania wynagrodzenia, co może mieć miejsce w przypadku udzielonych adwokatowi zleceń, które wiążą się ze współpracą obejmują dłuższy okres (np. zlecenie prowadzenia sprawy sądowej).
Wynagrodzenie ryczałtowe najczęściej polega na uiszczeniu adwokatowi jednego, z góry umówionego wynagrodzenia za prowadzenie całej sprawy (np. prowadzenia sprawy o rozwód od momentu wniesienia pozwu do prawomocnego zakończenia sprawy) lub jej wyodrębnionej części (np. prowadzenia sprawy o rozwód jedynie przed sądem pierwszej instancji).
Wynagrodzenie ustalone w oparciu o stawkę godzinową oznacza wypłacanie adwokatowi (najczęściej „z dołu”) wynagrodzenia za faktycznie wykonaną przez niego pracę, tj. przepracowaną ilość godzin. Z kolei w przypadku wynagrodzenia adwokata ustalonego w oparciu o tzw. „success fee” adwokat musi mieć na względzie, że obowiązujące adwokata zasady etyki zawodowej uniemożliwiają mu zawarcie umowy z klientem, która przewidywałaby obowiązek zapłaty honorarium za prowadzenie sprawy uzależniony wyłącznie od ostatecznego wyniku sprawy („premia za sukces” może więc stanowić tylko dodatkowy element wynagrodzenia). W praktyce występuje też rozliczanie się z adwokatem za dokonanie przez adwokata poszczególnych, konkretnych czynności (niezależnie od czasu ich trwania), np. wynagrodzenie za sporządzenie pisma procesowego, umowy czy wynagrodzenie za udział adwokata w rozprawie lub udzielenie porady prawnej.
Stawki wynagrodzenia adwokata
Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest możliwe podanie konkretnych, wyrażonych kwotowo uniwersalnych stawek, które obowiązywałyby na całym rynku usług prawniczych. Na ustalenie wysokości honorarium adwokackiego wpływ na zbyt wiele czynników dlatego też każda sprawa jest najczęściej wyceniana przez adwokata indywidualnie z uwzględnieniem realiów danego stanu faktycznego. Z punktu widzenia klienta kluczowe jest to, aby wskazany przez adwokata sposób rozliczeń był dla klienta jasny i zrozumiały tak, aby klient znał i rozumiał warunki umowy, którą zawiera z adwokatem, co pozwoli uniknąć problemów na etapie wykonywania tej umowy w przyszłości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS