A A+ A++

W zeszłym roku w ramach operacji amerykańskiej agencji Drug Enforcement Administration (DEA), która zajmuje się zwalczaniem przestępstw narkotykowych, zatrzymano kierownictwo chińskiej firmy gotowej do przerzutu składników do produkcji ponad 350 mln śmiertelnych dawek fentanylu. Każdego miesiąca. Oznacza to, że miesięcznie na amerykański rynek trafiałaby ilość, która mogłaby zabić wszystkich obywateli USA. Tych bowiem jest ok. 330 mln.

Do uśmiercenia całego kraju i to ze sporym naddatkiem wystarczyłoby też fentanylu, który w całym zeszłym roku przechwyciła DEA. W przeliczeniu na dawki śmiertelne było tego 381 mln. W tym roku przejęto dotychczas ilość odpowiadającą 174 mln śmiertelnych dawek.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), rządowej agencji zajmującej się zdrowiem, w zeszłym roku fentanyl przedawkowało w USA blisko 75 tys. osób. Oznacza to, że rocznie umiera z jego powodu więcej Amerykanów, niż zginęło w wojnach w Wietnamie, Afganistanie i Iraku razem wziętych. Fentanyl stał się główną przyczyną zgonów Amerykanów w wieku 18-49 lat.

Oprócz strat biologicznych fentanyl powoduje te ekonomiczne. Według wyliczeń U.S. Congress Joint Economic Committee w 2020 r. epidemia opioidów kosztowała USA 1,5 bln dol., a więc 7 proc. PKB. Składają się na to m.in. koszty opieki zdrowotnej, działań służb i wymiaru sprawiedliwości, utracona produktywność siły roboczej, a także koszty związane z utratą życia ludzkiego i zmniejszoną wartością ekonomiczną życia osób, które przeżyły przedawkowanie.

Nie będzie przesadą nazwanie fentanylu bronią masowego rażenia. Zachłannie niszczącą społeczeństwo od środka. Nikt, aż do teraz, taką nie dysponował.

Czytaj też: Chiński smok łapa w łapę z rosyjskim niedźwiedziem? Pekin w obliczu wojny w Ukrainie

Fentanyl zatruwa geopolitykę

W walce o życie swoich obywateli Stany Zjednoczone stoją vis-à-vis dwóch państw, z którymi mają trudne relacje. Fentanyl trafia do USA z Meksyku, gdzie pichcą go w swoich laboratoriach tamtejsze kartele. Jednak prekursory chemiczne tego narkotyku, a więc po prostu składniki niezbędne do jego produkcji, pochodzą z Chin. Niekiedy kartele sprowadzają z Państwa Środka także gotowy produkt.

Dlatego Waszyngton wystosował akty oskarżenia nie tylko przeciwko meksykańskim kartelom, ale także p … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Netflixa znikają kinowe hity. Zostało kilka dni, by je obejrzeć
Następny artykułOrzeźwiający sok ze świeżej mięty. Latem serwuję go z kostkami lodu