Tego dnia 1997 ukazała się powieść fantasy Harry Potter i Kamień Filozoficzny brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, pierwsza z siedmiotomowej serii książek o Harrym Potterze
Harry Potter i Kamień Filozoficzny opowiada o życiu młodego czarodzieja. Książka ukazała się nakładem brytyjskiego wydawnictwa Bloomsbury, początkowo w nakładzie 5650 egzemplarzy. Pierwszy tom siedmioczęściowej serii sprzedał się w 120 milionach egzemplarzy na całym świecie od czasu publikacji. W 2001 roku książka została zekranizowana przez reżysera Chrisa Columbusa. Książki z serii mają wiele nawiązań do mitologii greckiej, rzymskiej i celtyckiej, ale nie tylko.
Harry Potter i Kamień Filozoficzny – fabuła
Czarodziej Albus Dumbledore, wiedźma Minerwa McGonagall i półolbrzym Rubeus Hagrid pojawili się przed domem rodziny Dursleyów. Hagrid przywiózł małe zawiniątko na latającym motocyklu. Przed drzwiami zostawili niemowlę, Harry’ego Pottera. Poprzedniej nocy Lord Voldemort zamordował rodziców Harry’ego, Lily i Jamesa Potterów, a klątwa skierowana na Harry’ego odbiła się, niszcząc ciało Voldemorta. Harry pozostał z blizną w kształcie błyskawicy na czole.
Harry dorastał w domu swojej ciotki Petunii i wuja Vernona z ich synem Dudleyem. Dursleyowie źle traktowali Harry’ego, każąc mu spać w skrytce pod schodami. Petunia rozpieszczała Dudleya, podczas gdy Harry był zaniedbywany.
Tuż przed jedenastymi urodzinami Harry otrzymał list z Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Vernon i Petunia starali się uniemożliwić mu przeczytanie listu, ale Hagrid przyszedł, wręczając Harry’emu tort urodzinowy i list z Hogwartu. Dursleyowie, będąc mugolami, ukrywali przed Harrym jego magiczne dziedzictwo i śmierć jego rodziców.
W Hogwarcie Harry poznał Rona Weasleya i Hermionę Granger, którzy stali się jego najlepszymi przyjaciółmi, oraz Draco Malfoya, swojego przyszłego wroga. Nauczyciele, jak Severus Snape i Minerwa McGonagall, odegrali ważne role w jego życiu szkolnym. Harry został przydzielony do Gryffindoru, jednego z czterech domów Hogwartu.
Harry i jego przyjaciele odkryli, że w szkole przechowywany jest kamień filozoficzny. Przekonani, że Snape chce go ukraść dla Voldemorta, postanowili go chronić. Przechodząc przez różne pułapki, dotarli do miejsca, gdzie Harry spotkał Quirrella z Voldemortem z tyłu swojej głowy. Harry, dzięki ochronie, jaką zapewniła mu matka tuż przed śmiercia, unieszkodliwił Quirrella i stracił przytomność.
Nakład i przyjęcie
Pierwsze wydanie z 26 czerwca 1997 roku ukazało się nakładem brytyjskiego wydawnictwa Bloomsbury, początkowo w nakładzie 5650 egzemplarzy, z czego 500 w twardej oprawie, przeznaczonych głównie dla bibliotek.
Pierwszy tom siedmioczęściowej serii sprzedał się w 120 milionach egzemplarzy na całym świecie od czasu publikacji.
Oprócz wydań oryginalnych i wydań w miękkiej oprawie ukazywały się również wydania dla dorosłych ze zmodyfikowaną okładką. W 2015 roku ukazało się w pełni ilustrowane wydanie z ilustracjami Jima Kaya. Oryginalne wydanie brytyjskie liczy 223 strony, a amerykańskie 309.
W Polsce książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny ukazała się 10 kwietnia 2000 roku w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, w nakładzie 5000 egzemplarzy wydawnictwa Media Rodzina. Już latem wydano kolejne 20 000 egzemplarzy, a jesienią jeszcze kolejne – wraz z drugą częścią serii, Harry Potter i komnata tajemnic.
Do 2001 powieść została przetłumaczona na ponad 40 języków, zaś do 2008 na 67. W 2017 liczba ta przekroczyła 80. Co ciekawe, część tłumaczeń obejmuje języki martwe i zostało dokonane przez środowisko akademickie. W 2001 Bloomsbury zleciło stworzenie przekładów na łacinę i język starogrecki. Harry Potter i Kamień Filozoficzny jest najdłuższym tekstem w drugim z tych języków od czasu tworzącego w III wieku Heliodora z Emesy.
Harry Potter i Kamień Filozoficzny to jedna z najlepiej sprzedających się książek na świecie z 120 milionami egzemplarzy. W samej Wielkiej Brytanii sprzedano do tej pory ponad 4,2 mln egzemplarzy pierwszego tomu.
Światowa sprzedaż serii o Harrym Potterze wyniosła do tej pory ponad 600 milionów egzemplarzy w 85 językach. Pojedyncze egzemplarze pierwszego brytyjskiego wydania w twardej oprawie z 1997 roku już kilkakrotnie osiągały na aukcjach ceny pięciocyfrowe.
W serii książek o Harrym Potterze można znaleźć wiele nawiązań i analogii do mitologii greckiej i rzymskiej czy celtyckiej, ale także do Biblii, Iliady Homera, Makbeta Williama Shakespeare’a, Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena i wielu, wielu innych.
Fot. J.K. Rowling/pierwsze wydanie książki Harry Potter i Kamień filozoficzny w języku angielskim/peron 9 3/4
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS